Çalışma hayatında nepotizmin sinizme etkisi: Beyaz ve mavi yakalı çalışanlar ile X ve Y kuşağının değerlendirilmesi
The effect of nepotism in working life: Evaluation of white and blue collar employees and X and Y generations
- Tez No: 737650
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanlar hayatlarını devam ettirmek daha iyi imkanlara sahip olabilmek için çalışma ihtiyacı içindedirler. Çalışma hayatı içinde bulunan insanların birbirleri ile ilişki içerisinde olmasından dolayı örgütsel konuların araştırılması önemli hale gelmiştir. Bu konulardan en önemli iki tanesi nepotizm ve sinizmdir. Akraba kayırmacılığı olarak da bilinen nepotizm istihdam sürecinde liyakat unsurunun göz ardı edilerek işin gerektirdiği yetenek ve donanıma sahip olmayan kişilerin işe alınması ya da daha iyi pozisyonlara getirilmesi olarak tanımlanırken; sinizm ise iş görenlerin çalıştığı örgüte yönelik olumsuz duygu ve düşünceleri şeklinde tanımlanmaktadır. Bu açıklamalar doğrultusunda bu çalışmanın ana amacı nepotizmin sinizme olan etkisini hem X-Y kuşakları hem de beyaz ve mavi yakalı çalışanlar açısından değerlendirmektir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda 402 kişiye online anket uygulaması yapılarak gerekli veriler elde edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde nepotizm kavramına ikinci bölümünde sinizm kavramına üçüncü bölümde beyaz ve mavi yaka ile X-Y Kuşağı tanımlamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm de ise araştırmanın metodolojisine ve bulgulara yer verilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan hipotezleri analiz edebilmek amacıyla anova, bağımsız gruplar tek örneklem testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak veriler hem X-Y kuşakları hem de beyaz ve mavi yakalı çalışanlar açısından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda hem X-Y kuşaklarının hem de mavi ve beyaz yakalı çalışanların nepotizm algıları sinizm düzeylerini yüksek derecede pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People need to work in order to have better opportunities to continue their lives. Since people in working life are in relationship with each other, it has become important to investigate organizational issues. The two most important of these issues are nepotism and cynicism. Nepotism, also known as nepotism, is defined as the recruitment or better positions of people who do not have the skills and equipment required by the job by ignoring the element of merit in the employment process; cynicism, on the other hand, is defined as the negative feelings and thoughts of the employees towards the organization they work for. In line with these explanations, the main purpose of this study is to evaluate the effect of nepotism on cynicism in terms of both x and y generations and white and blue collar employees. In line with this purpose, 402 people were given an online survey and the necessary data were obtained. In the first part of the study, the concept of nepotism, in the second part the concept of cynicism, in the third part, white and blue collar and X and Y generations are included. In the fourth part, the methodology of the research and the findings are included In order to analyze the hypotheses prepared in line with the purpose of the study, anova independent groups single sample test correlation and regression analysis were used to evaluate the data separately in terms of both x and y generations and white and blue collar employees. In line with the findings obtained as a result of the research, it was determined that both the X-Y generations and the blue and white collar employees had a significant effect on the perceptions of nepotism and the cynicism levels in a high degree positively.