Ortega Y Gasset'in insan felsefesi
The Human philosophy of Ortega Y Gasset
- Tez No: 73783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Jose Ortega y Gasset'in İnsan Felsefesini incelemek ve ortaya çıkarmak amacını taşımaktadır. Aynı zamanda, insan felsefesi ile ilgili olduğu noktalarda, Ortega'nın bilgi, tarih ve devlet felsefesine de kısaca değinilmiştir. Bölümlerin başlıkları Ortega felsefesinin gerektirdiği sırayı takip etmiştir. Ortega y Gasset'in hayatı ve varoluşçu felsefe içindeki yeri açıklanmıştır. Sonuç bölümüne, Ortrega' nın felsefesinin eleştirisi ve felsefenin geniş bir özeti yerleştirilmiştir. Kaynakçadaki referanslar, yalnızca bu çalışma içinde kullanılan kaynaklardır. Ortega'nın felsefesinin içinde bahsedilen özel kavramlar; yaşamsal akıl kökten gerçek, perspektivizim, yalnızlık, pragmata veya yoruma dayalı idrak, kütle adamı ve intellektüel azınlık kavramlarıdır. Ortega, felsefesini varoluşluk anlayışı içinde geliştirdi. O aynı zamanda pragmatist bir filozoftur. Felsefeciliğinin yanında, o aynı zamanda politikacı olduğu için ' 'insan' ve " 'devlet'i birlikte düşündü. İspanyolculuk düşüncesi Ortega'nın bütün felsefesinde hakim durumdadır.
Özet (Çeviri)
This study brings to light The Human Philosophy of Jose Ortega y Gasset. Meanwhile epistemology, history and state philosophy of Ortega were referred shortly. The titles of chapters followed the line which is required by the philosophy of Ortega. In this study which was made under the title of The Human Philosophy of Ortega y Gasset, at the same time, the philosophy of Ortega was systematized. In the entrance chapter, the life of Ortega y Gasset and his position on the existentialism philosophy were explained. In the result chapter, the philosophy of Ortega was criticised and large summary of his philosophy was placed. References in the bibliography are only the references of using this study. The particular concepts which were mentioned in the Ortega's philosophy are reason vital, radical reality, perspectivism, loneliness, pragmata or perception with interpretation, the mass man and intellectual minority. Ortega tried to establish his philosophy under existantialism. At the same time he was pragmatist. Because of being politician besides philosopher, he thought 'human' and 'state' together. His motive that suports his philosophy was Spanish patriotism.