Su muhasebesi açısında sürdürülebilir su yönetimi
Sustainable water management in water accounting
- Tez No: 737852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Su Ürünleri, İşletme, Public Administration, Aquatic Products, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ekonomik gelişme ve nüfus artışı ile birlikte su kaynaklarına olan talep sürekli artmaktadır. Su kaynaklarının insanlar tarafından irrasyonel olarak kullanılması ve kullanılmasıyla birleştiğinde, birçok ülke ve bölgede değişen derecelerde su kıtlığı yaşanmıştır. Bunun sonucunda su kaynakları gün geçtikçe hem miktar hem de kalite açışından değişime uğramaktadır. Bu değişim su ile ilgili birçok sorunuda beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile bu problemlerin üstesinden gelinmesi için iyi bir sürdürülebilir su yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, su muhasebesi perspektifinde ürdürülebilir su kaynakları yönetimine ilişkin bu sorunların incelenmesine yönelik mevcut su kaynakları incelenmiş ve suyun sürdürülebilir kullanımının sağlanmasında karşılaşılan problemlerin belirlenmesi ve problemlerin çözümü amaçlanmıştır. Suyun fiziksel hacimleri ve su kaynaklarının nasıl kullanıldığı ile ilgili su bilgilerinin düzenlenmesi ve sunulmasına yönelik sistematik bir yaklaşım olan su muhasebesi, entegre su kaynakları yönetimi ve su konularının ekonomik analizi için benzersiz bir araç sağlar. Uygun mekansal ve zamansal çözünürlüklerde mevcut veri ve bilgilerin sınırlı olması nedeniyle, dünyadaki nehir havzalarının çoğunda tutarlı ve sistematik bir şekilde su hesapları üretmek zordur. Hidrolojik modeller, uygun şekilde tasarlanır ve uygulanırsa, gözlemlenen veri ve bilgileri tamamlayan tutarlı ve standartlaştırılmış su hesaplarının üretilmesinde önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
With economic development andan increase in population , the demand for water resources has been constantly increasing. Coupled with the irrational exploitation and utilization of water resources by humans, many countries and regions have experienced varying degrees of water shortages. As a result, water resources are changing day by day in terms of both quantity and quality. This change brings with it many problems related to water. Therefore, a good sustainable water management is needed to overcome these problems. In this study, existing water resources were examined in order to examine these problems related to sustainable water resources management in the perspective of water accounting, and it was aimed to determine the problems encountered in ensuring the sustainable use of water and to solve the problems. A systematic approach to organizing and presenting water information about the physical volumes of water and how water resources are used, water accounting provides a unique tool for integrated water resource management and economic analysis of water issues. It is difficult to produce consistent and systematic accounts of water in many of the world's river basins due to the limited data and information available at appropriate spatial and temporal resolutions. Hydrological models, if properly designed and implemented, can play an important role in producing consistent and standardized water accounts that complement the observed data and information.