Mehcer edebiyatı ve Arap edebiyatına etkisi
Mahjar literature and its contributions to the Arab literature
  1. Tez No: 73803
  2. Yazar: ERDİNÇ DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TÜRKÇE ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırladığım bu çalışmamda çağdaş Arap ede biyatına yenilikçi ve isyancı ruhuyla pekçok katkılarda bulunmuş olan ve yeni bir nefes sayılan mehcer edebiyatını ele aldım. Çalışmamı üç bölüme ayırdım. Giriş mahiyetinde olan birinci bölümde mehcer edebiyatının oluşumuna zemin hazırlamış olan o dönemin siyasi kül türel ve ekonomik arka planını inceledim ve mehcer edebiyatçılarının göç ediş sebepleri üzerinde durdum. Ayrıca bu kişilerin göç ettikleri yer olan Ameri ka'daki ilk kültürel ve ekonomik faaliyelerine de bu bölümde değindim. İkinci bölümde mehcer edebiyatının kuzey ve güney Amerika'daki edebi etkinlikle rinden ayrı ayrı bahsettim ve kuzey Amerika'da kurulan el-Râbıta el-Kalemiy- ye ile güney Amerika'da kurulmuş olan el-'Usbe el-Endelusiyye topluluklarını ele alarak bunların önde gelen yazarlarından birkaç tanesinin hayat hikayele rini ve üslûbsal özelliklerini vermeye çalıştım. Üçüncü bölümde ise mehcer edebiyatının oluşumunda etkisi olan temel unsurları, bu edebiyatın genel özelliklerini, işledikleri bazı konulan, getirdikleri yenilikleri ve Arap edebiyatına etkilerini irdeledim. Mehcer edebiyatındaki doğuya ait motifler üzerinde dura rak örnekler verdim. Ardından genelde edebiyat özelde de şiir anlayışlarını ve dine bakış açılarını sunmaya gayret ettim. Son olarak da mehcer şairlerine dil ve üslûp hususunda yöneltilen eleştiriler ve onların bu eleştirilere verdikleri cevaplar üzerinde durdum. Çalışmamı, mehcer edebiyatını artıları ve eksileri ile genel bir değerlendirmeye tabi tuttuğum sonuç yazısı ile tamamladım.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT In this M.A thesis, I studied Mahjar literature which contributed a lot to the contemporary Arab literature with its renovative and rebellious nature as an active trend. The study can be divided into three: in the first chapter, which is the int roduction, I investigated into the political, cultural and economic background which helped the formation of Mahjar literature and I studied the reasons of the migrations of Mahjar literarians. I also touched the first cultural and econo mical activities of those literarians in America where is the place of migration. In the second chapter, I mentioned the literary activities of Mahjar literature in the North and South America respectively. In this chapter, I did research on the communities of el-'Usbe el-Endelusiyye who resided in the South America and, el-Râbıta el-Kalemiyye who resided in the North America, including the lives and stylistic features of the prominent writers. In the third chapter, I analyzed the fundamental elements that paved the way for the Mahjar, its general characteristics, the subjects it dealt with the re novations it brought and its contributions to the Arab literature I investigated into the Eastern symbols of the Mahjar literature and gave samples of them. Later, I tried to shed light on their literary and poetic outlooks and their appro aches to religion. In the end, I concentrated on the linguistic and stylistic criticism made against the Mahjar poets and on their responses to those criticisms. I concluded my research with a general owerview of the Mahjar literature including minuses and pluses.