Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An examination of social studies teacher candidates' views on gender equality
- Tez No: 738080
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Toplumla yakından ilişkili olan sosyal bilgiler dersi, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci kazandırma yolunda etkili bir araç olarak görülmektedir. Bu yönde dersin aktarıcıları olacak sosyal bilgiler öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik görüşleri önem arz etmektedir. Bu araştırma sosyal bilgiler öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Ankara'daki devlet üniversitelerinden birinin eğitim fakültesinde öğrenim gören 4. sınıf sosyal bilgiler öğretmen adaylarının 15'iyle görüşülmüştür. Araştırmanın veri kaynağını 15 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu yarı yapılandırılmış açık uçlu 18 sorudan oluşmaktadır. Görüşmeler yüz yüze görüşme ve internet üzerinden ses kaydı alınarak yapılmıştır. Soruların geçerlik ve güvenirliği uzman görüşleriyle sağlanmıştır. Veri analizi yapılırken derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla, elde edilen görüşmelerin yorumlanması için, nitel veri analizlerinden birisi olan içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun toplumsal cinsiyet eşitliğini savunduğu ve yine büyük kısmının toplumsal cinsiyet rollerinde de eşitlikçi bir yaklaşımı tercih ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social studies courses, which are closely related to society, are seen as as an affective tool to gain awareness of gender a equality. In this respect, the views of social studies teacher candidates, who will the lecturers of this course, on gender equality are impotant. This research aims to reveal the views of social studies teacher candidates on gender equality. For this purpose, 4th grade social studies teacher candidates of Gazi University Facultey of Education in Ankara's Yenimahalle district were interviewed in the 2021-2022 academic years. The data source of the research consisted of 15 social studies teacher candidates. An interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool. The interview form consists of 18 semi-structured open-ended questions. Interviews were conducted by face-to-face interview method by voice recording. The validity and reliability of the questions were provided by expert opinions. Content analysis, which is one of qualitative data analysis, was used to interpret the interviews obtained in order to obtain in-depth information while performing data analysis.As a result of the research, it was determined that the majority of social studies teacher candidates advocated gender equality and most of them preferred an egalitarian approach in gender roles.