Yabancı sermaye yatırımları, 1980-1995 dönemi Türkiye uygulaması
Foreign capital investments, 1980-1995 Turkey application
- Tez No: 73821
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Yabancı sermaye, bir ülkenin bedelini değişik şekillerde ilerde ödemek üzere, kısa sürede ekonomik gücüne ekleyebileceği ve başka ülkelerden temin ettiği mali ve teknolojik kaynaklardır. Ya da çok kısa tanımla; bir tür yatırım transferidir. Yabancı sermaye yatırımlarının iki türü vardır. Doğrudan (Fiziki) yatırım ve dolaylı (Portföy) yatırım. Doğrudan yatırımlarda ön planda firmalar yer alır. Yabancı yatırımcı kâr, faaliyet hacmini genişletme ve uzun dönemde gidilen ülkede egemenlik kurma gibi güdülerle hareket eder. Dolaylı yatırımlarda ön koşul, ulusal paraların konvertibilitesidir. Bu yatırım türünün nedeni ise; uluslararası faiz farklılıkları ile açıklanabilir. Yabancı sermaye yatırımlarını kabul eden ülkelerin elde edeceği kayıp ve kazançlar, sözkonusu ülkelerin bu yönde izleyecekleri politikalarla yalandan ilgilidir, ki burada da karşımıza teşviklerin önemi çıkmaktadır. Ancak yabancı sermaye yatırımlarına yönelik izlenen teşvik politikaları gerekli zemin oluşturulmadan pek bir anlam ifade etmez. Bu yönde yapılacak tüm yasal düzenlemeler istikrarlı bir ortamın kurulması ve devam ettirilmesi durumunda sonuç verir. İstikrar; iktisadi, siyasi ve sosyal alanların hepsini kapsamalıdır. Aksi takdirde umulan sonuca ulaşmak güçleşir. Nitekim Türkiye bunun sancılarını halen yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study it has been basically examined if Turkey has properly utilized the foreign capital investments, which is one of the alternative foreign finance sources. The role of the incentives in this way, free zones and customs union topics have been dealth with towards this aim. On the other hand, based on the survey study carried out by Foreign Capital Association (YASED), Granger Causality Test study has been carried out with regard to the foreign capital investments and inflation effects. The foreign investors attracted do prefer manufacturing first and than subsequently services, mining and agricultural sectors. In the distribution according to the sub sectors Automative, Banking and Trading sectors are the first three ones. Turkey can not be benefited from this share of foreign capital source enough. Nevertheless the share of our country over all the word can not reach %1. The said inconvenient status is resulted from the fact that the economical, political and social stability circumstances are not properly sound and reliable which cause the efficiency of the incentive policies followed.