Kurumsal itibarın işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolünün belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determination of the mediating role of organizational commitment in the effect of corporate reputation on the intention to leave
- Tez No: 738219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, kurumsal itibarın işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Kayseri ilindeki teknoloji firmalarında çalışmakta 328 işgöreni kapsamakta olup, nicel yöntemlerden alan araştırması deseni kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışanların kurumsal itibar algıları onların örgütsel bağlılık düzeylerini anlamlı bir şekilde ve pozitif yönde etkilemektedir. Elde edilen diğer bir sonuca göre, çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri onların işten ayrılma niyetleri üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkiye sahiptir. Diğer yandan çalışanların kurumsal itibar algıları işten ayrılma niyetlerini anlamlı ve negatif yönlü bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca çalışma sonucunda, kurumsal itibar algısının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel bağlılığın kısmi bir aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the mediating role of organizational commitment in the effect of corporatereputation on turnover intention. This study includes individuals working in technology companies in Kayseri and is carried out using a field research design, which is one of the quantitative methods. According to the results obtained from this study, employees' perceptions of corporate reputation affect their organizational commitment levels in a meaningful and positive way. According to another result, employees' organizational commitment levels have a significant and negative effect on their intention to leave. On the other hand, employees' perceptions of corporate reputation affect their intention to leave their job in a significant and negative way. In addition, as a result of the study, it is determined that organizational commitment has a partial mediating role in the effect of corporate reputation perception on turnover intention.