Eş zamansız etkinliklerle zenginleştirilmiş uzaktan eğitim uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin kendi kendine öğrenme becerilerine, akademik başarılarına ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of distance education applications enhanced with asynchronous activities on the self-learning skills, academic achievement, and attitudes towards technology of 5th grade students
  1. Tez No: 738405
  2. Yazar: ENES SÜHA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada eş zamansız etkinliklerle zenginleştirilmiş uzaktan eğitim uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin kendi kendine öğrenme becerilerine, akademik başarılarına ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplu ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bir devlet okulundaki 24'ü deney, 24'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 48 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma,“Madde ve Değişim”ünitesi kapsamında 11 hafta süresince gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kontrol grubunda fen bilimleri dersleri eş zamanlı uzaktan eğitim uygulamaları şeklinde işlenmiştir. Deney grubunda ise eş zamanlı uzaktan eğitim uygulamaları ile birlikte etkileşimli video ve video tasarım süreçlerini kapsayan eş zamansız etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“Kendi Kendine Öğrenme Becerileri Ölçeği (KKÖBÖ)”,“Başarı Testi (BT)”ve“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği (TYTÖ)”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik ile bağımlı ve bağımsız gruplar T-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubunda KKÖBÖ, BT ve TYTÖ ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır (p < 0,05). Ayrıca grupların erişi puanları arasında da deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ortaya çıkan farklılıkla birlikte, eş zamansız etkinliklerle zenginleştirilmiş uzaktan eğitim uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin kendi kendine öğrenme becerilerine, akademik başarılarına ve teknolojiye yönelik tutumlarına olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the effect of distance education applications enriched with asynchronous activities on the self-learning skills, academic achievement, and attitudes towards technology of 5th grade students. Pretest and posttest quasi-experimental design with control group and experimental (test) group was used in the study. Fourty eight students in total, being 24 in the experimental group and 24 in the control group in a public school in the 2020-2021 academic year, constitute the sample of the study. The study was carried out for 11 weeks within the scope of the“Matter and Change”unit. In the control group of the study, science courses were taught as synchronous distance education applications. In the experimental (test) group, asynchronous activities including interactive video and video design processes were used together with synchronous distance education applications. Study data were collected by the“Self-Learning Skills Scale (SLSS)”,“Achievement Test (AT)”and“Attitude Towards Technology Scale (ATTS)”. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, and dependent and independent groups T-test were used. As a result of the study there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of SLSS, AT and ATTS in the experimental group. In addition, it was determined that there was a significant difference between the achievement (gain) scores of the groups in favor of the experimental group. With the difference that emerged, it was determined that distance education applications enriched with asynchronous activities contributed positively to the self-learning skills, academic achievement, and attitudes towards technology of the 5th grade students.