Yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerinde problem kurma becerileri
Problem posing skills of seventh and eighth grades students in addition and subtraction operations with integers
  1. Tez No: 738517
  2. Yazar: SİNEM MARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESTURE KAYHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerinde problem kurma becerilerinin ve tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri ile ilgili kurdukları problemlerde kullandıkları bağlamların belirlenmesi amaçlanmıştır. Betimsel araştırma niteliğinde olan çalışmada elde edilen veriler tarama modeli ile ele alınmıştır. Çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında Rize ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarından elverişli örneklem ile belirlenen yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Araştırmacı tarafından tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemi ile ilgili yarı yapılandırılmış problem kurma testi geliştirilmiş ve bu test öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilerin problem kurma becerisi ve kullandıkları bağlamlar betimsel istatistik yöntemleri (frekans ve yüzde değerleri) ile analiz edilmiş ve alt problemi yanıtlamak amacıyla bir istatistik programı ile Bağımlı Örneklem t-testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin tam sayılarla verilen işleme uygun problem kurma becerilerinin düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin tam sayılarda problem kurarken işlem ile sayının işaretini ayırt edememe, doğal sayı ve işlemlerin anlamını kullanma ve tam sayının işaretini anlamlandıramama gibi zorluklara sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin çıkarma işlemine kıyasla toplama işlemine yönelik problem kurmada daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin tam sayıları ifade ederken en çok kullandıkları bağlamların sırasıyla para, dikey hareket, sıcaklık, yatay hareket ve skor/puan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problem-posing skills of 7th and 8th grade students regarding addition and subtraction of integers and the contexts used by the students in the problems they pose by adding and subtracting integers. The data obtained in the study, which is descriptive research, was discussed with survey method. The study was conducted in the 2019-2020 academic year with 7th and 8th grade students selected with a convenience sample from state schools affiliated to the Ministry of National Education in Rize. A semi-structured problem posing test about the addition and subtraction of integers was developed by the researcher and was applied. The problem posing skills of the students and the contexts they used were analyzed with descriptive statistics methods and Dependent Sample t-test were conducted with a statistical program to answer the sub-problem. As a result of the research, it was seen that the students' skills in posing problems for the operation given with integers was low. It has been determined that the students have difficulties such as not being able to distinguish the operation and the sign of the number, using the meaning of natural numbers and operations, and inability to understand the sign of integers when posing problems with integers. It was revealed that students were more successful in posing problems for addition compared to subtraction operation. It was seen that the contexts the most used by the students while expressing integers were money, vertical movement, temperature, horizontal movement and point/score respectively.