E-devlet bağlamında Türkiye-Sudan karşılaştırması
Comparison of Turkey and Sudan in the context of E-government
  1. Tez No: 738570
  2. Yazar: MUSTAFA IBRAHIM HAMAD MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişmekte olan ülkelere her zaman teknik dönüşüme eşlik eden iş modellerine ve yenilikçi ürün ve hizmetlere dayanan ve önümüzdeki on yılda yarım milyardan fazla insanı yoksulluktan kurtarabilecek dijitalleşme sürecinden birçok fayda bulunmaktadır. Dijitalleşme bugüne kadar gelişmekte olan ülkelerin istihdam yaratma ve ekonomilerini geliştirme yeteneğini büyük ölçüde etkilemiştir. 2009-2011 arasında sayısallaştırma, bu ülkelerin 17 milyon iş yaratmasına yardımcı olmuş ve GSYH'ye 350 milyar dolar katkıda bulunmuştur. Buna ek olarak, çalışmalar gelişmekte olan bir ülke pazarında dijitalleşme düzeyini 10 derece artırmanın, kişi başına GSYH'de %0,70, işsizlik oranında %1,09 azalma sağlayacağını göstermektedir. Aslında, gelişmekte olan ekonomilerin gelişmiş ekonomilerden gelen dijitalleşme sayesinde işsizliği azaltma şansı daha fazladır. E-devlet gelişim endeksine göre 2012 yılında 80'inci sırada yer alan ve 2014'te 71'inci, 2016 yılında 68'inci sıraya yükselen Türkiye, 2020 yılında 53'üncü sıraya yükseldiği için incelenmeye değer bir modeldir. Sudan, e-devlet alanında giderek artan tecrübesiyle, Türkiye'nin e-devlet deneyiminden ders almalı ve bu alanda iki hükümetin imzaladığı anlaşmayı uygulamaya çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
There are many benefits to developing countries from the digitalization process, which is based on business models and innovative products and services that always accompany technical transformation, and could save more than half a billion people out of poverty in the next decade. Digitization has greatly affected the ability of developing countries to create jobs and improve their economies. Between 2009 and 2011, digitization helped these countries create 17 million jobs and contributed $ 350 billion to GDP. In addition, studies show that increasing the level of digitization by 10 degrees in a developing country market will provide a 0.70% reduction in per capita GDP and a 1.09% reduction in unemployment rate. In fact developing economies have a greater chance of reducing unemployment thanks to digitalization from developed economies. Turkey, which ranked 80th in 2012 according to the e-government development index, rose to 71st in 2014 and 68th in 2016, is a model worth examining as it rose to 53rd in 2020. With its increasing experience in the field of e-government, Sudan should follow the experience of Turkey in e-government and strive to implement the agreements signed between the governments of the two countries in this field.