Modern gastronomi müzeciliğinde kültürel miras yaklaşımları
Cultural heritage approaches in modern gastronomy museology
- Tez No: 738604
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURDU ÖNER, PROF. DR. EBRU GÜLBUĞ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Müzecilik, Gastronomy and Culinary Arts, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Müzeler sadece bir toplumun yaşamsal kayıtlarını saklama ve sergileme alanı olarak değil, aynı zamanda medeniyetlerin yok olmaya yüz tutmuş kültürel miraslarının da ortaya konduğu yerlerdir. Gastronomi unsuru olarak müzeler karşımıza çıkan kalıntı/buluntuların sadece insanlarla buluştuğu yer olmaktan öte günümüzde gelişen bilim, teknoloji ve ekonomik etkiler Gastronomi Müzelerini çok farklı bir boyuta taşımıştır. Gastronomi müzelerinin kültürler ile nasıl güçlü bir bağa sahip olduğunun ve kültürel zenginlikler açısından öneminin saptanması planlanan bu araştırmada Modern Gastronomi Müzeciliğine Kültürel Miras Yaklaşımları bakış açısı ile çok farklı bir değer katılması ve bu doğrultuda Tasarı Müze önerilmesi amaçlanmıştır. İki ana bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümü mevcut müze örneklerinin detaylı olarak incelendiği araştırmaya dair literatür taramasından ikinci bölüm ise araştırmanın metodoloji ve bulgularından oluşmaktadır. Faktör analiz yöntemlerinin kullanıldığı anket çalışması sonuçları belirlenen hipotezlerin test edilmesinde ANOVA ve Tukey yöntemleri ile test edilmiş ve modern gastronomi müzeciliğinde katılımcıların kültürel miras yaklaşımlarına dönük tutumları analiz edilmiştir. Anket sonuçları kadın katılımcıların erkeklere göre modern gastronomi müzelerine daha ilgili olduğunu ve katılımcıların yaşları artıkça bu ilginin de arttığını göstermiştir. Katılımcılar gastronomi müzelerinde tüm teknolojik görsel araç ve gereçlerden faydalanılması, mini etkinliklerin yapılması gerektiği görüşünde birleşmişler ve büyük çoğunluğu gastronomi müzelerinin sosyal platformlarda yeterince tanıtılmadığını belirtmişlerdir. Literatür ve anket çalışmaları ışığında tasarı müzede; biyomoleküler arkeolojik çalışmalara ve bu doğrultuda laboratuvar ortamlarında akademik çalışmalara, ürün gelişiminin tanıtılması amacıyla mini etkinliklere yer verilmesi, özellikle genç ziyaretçilere hitap etmek üzere sanal odalar oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Museums display the cultural heritage of the civilizations that are ceased in time, if not only to display the heritage of humanity and its environment. The scientific, technological and economic developments have emerged the Gastronomy Museums from only the display of the cultural artifacts for its visitors. The aim of this research is to highlight the importance of how Gastronomy museums have strong connections between the cultures and how they determine the importance of cultural richness. A Proposal for a Museum of Modern Gastronomy with cultural heritage approaches is planned based on this approach. The research consists of two sections; the first section is detailed literature review about the existing museums and the second section involves the methodology and findings of the research. Hypothesis determined based on the survey results and the factor analysis method used, were evaluated via ANOVA and Tukey methods. The participants attitudes toward cultural heritage in modern gastronomy was analyzed via the survey. The survey results showed that the female participants were more interested in modern gastronomy museums compared to male participants and the interest in the museums also rose as the participants' age rises. The participants of the survey have agreed on the use of technological visual tools and equipment, organize small events in the gastronomy museums. Majority of the participants also mentioned the museums are not being sufficiently promoted in social media. In the light of literature and survey in project museum, it is proposed to involve bio molecular archeological works, in this concept perform academic research in the labs, organize events that would promote product improvements. Most importantly to create virtual rooms to attract younger generation.