El kas kuvvetinin diğer kas gruplarıyla ilişkisi
Relationship of hand muscle strength with other muscle groups
- Tez No: 738672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Education and Training, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elimizin günlük yaşam faaliyetlerimizi gerçekleştirebilmesi ve en yüksek verimde kullanılabilmesi için el kas kuvvetinin değeri önemlidir. El kavraması günlük hayatımızda kullandığımız önem taşıyan bir fonksiyondur ve vücut sağlığında önemli bir göstergedir. Bu tez çalışmasında, el kas kuvvetinin diğer kas gruplarıyla ilişkisinin incelemesi kapsamında araştırma yapılmıştır. Araştırmada, 18-25 yaş aralığındaki gençlerde el kas kuvvetinin diğer kas grubuyla ilişkisi olup olmadığını incelemek için, çalışmaya herhangi bir kas iskelet patolojisi bulunmayan 25 kadın ve 25 erkek toplam 50 birey alınmıştır. Ölçümler tek fizyoterapist tarafından yapılmıştır. Ölçümlerde el kavrama kuvveti için; Jamar marka, parmak kavrama kuvveti için; Jamar marka pinchmetre, diğer kas grupları için MicroFed2 marka kas kuvvet ölçüm cihazı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; kadın, dominant tarafta, erkeklerde dominant ve non dominat tarafta el kas kuvveti ile bazı kas grupları arasında anlamlı bir korelasyon saptanırken, kadın non dominat tarafta koreslayon saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The value of hand muscle strength is important so that our hands can perform our daily life activities and be used with the highest efficiency. Hand grip is an important function that we use in our daily life and is an important indicator of body health. In this thesis study, research was conducted within the scope of examining the relationship between hand muscle strength and other muscle groups. In the study, a total of 50 individuals, 25 female and 25 male, without any musculoskeletal pathology, were included in the study to examine whether hand muscle strength is related to other muscle groups in young people aged 18-25. Measurements were made by a single physiotherapist. For hand grip strength in measurements; Jamar brand, for finger grip strength; Jamar brand pinchmeter and MicroFed2 brand muscle strength measurement device were used for other muscle groups. According to the findings obtained as a result of the study; while a significant correlation was found between hand muscle strength and some muscle groups on the dominant and non-dominant side in women, and in men on the dominant and non-dominant side, no correlation was found on the non-dominant side of women.