Toplumsal kültürün örgütlerde çatışmanın yönetimine etkisi
The Effect of social cultur on conflict management in organizations
- Tez No: 73881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yönetimin amacı; örgüt kaynaklarım ve çalışanların bilgi, beceri ve tecrübelerini maksimum düzeyde örgüt amaçlarına yönlendirerek; örgütsel amacı etkin, verimli ve ekonomik olarak gerçekleştirmektir. Bu nedenle çalışanların iyi irdelenmesi gerekir. Örgütlerin en önemli varlığının insan olması sebebiyle, onun tanınması basan için önemlidir. Örgütlerde sıkça rastlanan ve iyi yönetilmediğinde verimsizliğe ve kaosa neden olan çatışma kavramının özel bir önemi vardır. İnsanlar çatışma karşısında farklı davranışlar sergilemektedir. Bunun nedenlerini araştırmak için yapılan bu çalışmada toplumsal kültür üzerinde durulmuştur. İnsan kültürün ürünüdür anlayışından yaklaşılarak ortaklaşa davranış özelliğine sahip toplumlar çatışmadan kaçınmayı tercih etmektedirler varsayımından hareket edilmiştir. Bu açıdan yaklaşılarak üç farklı yapıda olan örgütlerde uygulama yapılmıştır. Toplam 175 anket değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmada Türk toplumunun çatışma durumunda sergileyebileceği davranışların çatışmadan kaçınma ve uzlaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of management is to realize organizational goals effectively, productively and economically by directing organisational rescources and workers knowledge, skill ad experiences to the organizational goals at the maximum levels. Because of this the workers must be evaluated thoroughly. Since the most important element of organizations are human beings; it is important to know humans in order to attain success. Conflict concept which is often encountered in organizations has a special importance; because when badly managed it leads to unproductivity and chaos. Human beings show different behaviors in the face of conflict. In this research the effects of cultural differences upon behavior in the face of conflict have been evaluated. By moving from the standpoint of 'humans are the products of culture' it has been inferred that societies which have collective behavior al characteristics prefer to avoid conflicts. By approaching from this point of wiew, 175 questionnaires were distributed and evaluated in three structurally different organizations. In this work : it was seen that in the face of conflict typical behavior of Turkish Society was avoiding conflict and compromising.