Türkiye'de yerel yönetimlerde dijital değişim ve dönüşüm
Local administrations in Turkey also digital change and transformation
- Tez No: 738805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dijitalleşme küreselleşmenin ve teknolojinin gelişmesi ile hem vatandaşlara kamu hizmeti sağlayan en yakın birim olan yerel yönetimlere olan ilginin artmasına hem de yerel yönetimlerin kendilerini geliştirerek dönüşmesine katkıda bulunmaktadır. 21. yüzyılın getirmiş olduğu dijital çağ ile beraber ülkeler de yerel yönetimlerini bu yeni sisteme uyarlamaya çalışmaktadır. Bu kapsamda dünya genelinde vatandaşların siyasi karar alma süreçlerine katılımını sağlayan birçok mekanizma uygulanmaktadır. Sosyal hayatta yerel yönetimler, vatandaşın kamu hizmetlerine erişimini kolaylaştırma, kamu hizmetlerinden etkin ve verimli bir şekilde yararlanmalarını sağlama, vatandaşın siyasi karar alma süreçlerine katılımını teşvik etme, zaman ve kaynak tasarrufu sağlamak amacıyla dijital araçlardan faydalanmaktadır. İnternetin yaşamımızın her alanına girmesi, akıllı telefonların ve dijital araçların gelişmesi ile birçok işlem zamandan tasarruf edilerek bu araçlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Hızla değişen ve gelişen yaşam biçimleriyle birlikte, küresel rekabet açısından, yerel yönetimlerin, bilgi iletişim teknolojilerinden bağımsız faaliyetlerini sürdürebilmesi mümkün görünmemektedir. Dünyada örnekleri yaygınlaşmaya başlayan dijital yerel yönetimlerin geliştirilmesi için Türkiye'de de girişimlere başlandığı görülmektedir Dolayısıyla bu çalışmanın amacı bilgi iletişim teknolojilerinin etkileri bağlamında yerel yönetimlerde dijital dönüşümü incelemek ve bu değişimin yerel yönetimlere sağladığı avantajları araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The development of globalization and technology with digitalization contributes both to the increase of interest in local governments, which is the closest unit that provides public service to citizens, and the transformation of local governments by improving themselves. With the digital age brought by the 21st century, countries tries to adapt their local governments to this new system. In this context, many mechanisms are implemented around the world that enable citizens to participate in political decision-making processes. In social life, local governments benefit from digital tools in order to facilitate citizens' access to public services, enable them to benefit from public services effectively and efficiently, encourage citizens' participation in political decision-making processes, and save time and resources. With the penetration of the Internet into all areas of our lives and the development of smart phones and digital tools, many transactions are done through these tools by saving time. With the rapidly changing and developing lifestyles, it does not seem possible for local governments to continue their activities independent of information and communication technologies in terms of global competition. It is seen that initiatives have been started in Turkey for the development of digital local governments, examples of which have started to become widespread in the world. Therefore, the aim of this study is to examine the digital transformation in local governments in the context of the effects of information and communication technologies and to investigate the advantages this change provides for local governments.