Acil servise başvuran COVID 19 hastalarında toraks bilgisayarlı tomografisinde ölçülen pulmoner arter çapı ile D-dimer arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pulmonary artery diameter and D-dimer measured in thoracic computerized tomography in COVID 19 patients applied to the emergency department
  1. Tez No: 738837
  2. Yazar: NECMİ EMRE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY YILMAZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) kısa sürede küresel bir salgın haline gelmiştir. Bugüne kadar COVID-19'un sebep olduğu vasküler değişikliklere ait birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda COVID-19 hastalarında pulmoner arter çapı ile d-dimer arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Metot: Çalışmaya 15.03.2020 ile 31.11.2020 tarihleri arasında acil servisimize başvuran, Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması (International Classification of Diseases / ICD) 10 tanı kodu U07.3 olan, 18 yaş ve üstündeki hastalar dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler (yaş, cinsiyet), laboratuvar tetkikleri (PCR testi, d-dimer değeri) ve görüntüleme (toraks bilgisayarlı tomografi, pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografi) sonuçları hasta dosyası ve hastane elektronik kayıt sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Verilerin analizinde SPSS 22 (version 22.0.0.0) kullanıldı. Tüm analizler %95 güven aralığında yapılarak, p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronavirus disease 2019 (COVID-19) has become a global epidemic. To date, many studies have been conducted on vascular changes caused by COVID-19. In our study, the relationship between pulmonary artery diameter and d-dimer was evaluated in patients with COVID-19. Method: Patients aged 18 years and older, who applied to our emergency department between 15.03.2020 and 31.11.2020 with the International Classification of Diseases (ICD) 10 diagnosis code U07.3 were included in the study. Demographic data (age, gender), laboratory tests (PCR test, d-dimer value) and imaging (thorax computed tomography, pulmonary computed tomography angiography) results of the patients were retrospectively analyzed through the patient file and hospital electronic record system. SPSS 22 (version 22.0.0.0) was used in the analysis of the data. All analyzes were performed at the 95% confidence interval, and those with a p value of