Malignite ile ilişkili ve malignite ile ilişkili olmayan asitlerin ayırıcı tanısında kullanılan parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of parameters used in differential diagnosis of malignancy related ascites and nonmalignant ascites
- Tez No: 738846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM TANKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET: Malignite ile ilişkili asitlerle (MİA), malignite ile ilişkili olmayan asitlerin (MİOA) ayırıcı tanısında bugüne kadar çeşitli parametreler önerilmiştir. Ancak bunların hiçbirisi henüz yeterli duyarlılık ve özgüllükte değildir. Malign asit ayırıcı tanısında, serum-asit albümin gradiyenti (SAAG), asitik sıvı alfal-antitripsin (AS-AAT) düzeyi ve flow cytometry (FCM) ile DNA analizinin rolünü incelemek üzere, MİA'i olan 14 hasta ve çeşitli etyolojilere sahip MİOA' li 14 hasta çalışmaya alındı. 28 hastanın 19'u kadın, 9'u erkek, ortalama yaş değeri 56,2 (23-84) idi. MİA'lerde ortalama SAAG ve AS-AAT düzeyleri sırası ile 0.95±0.76 ve 272.66±134.55 di. Bu değerler MİOA'lerdekinden anlamlı bir şekilde yüksekti (p= 0.0123 ve p= 0.0088). MİOA'lerdeki ortalama SAAG ve AS-AAT düzeyleri sırası ile 1.90±0.96 ve 144.07±88.77 idi. MİA'i, MİOA'ten ayırt etmede tek başına SAAG'nin sensitivitesi %71, spesifitesi %85, pozitif prediktif değer %83; AS-AAT'in ise sırası ile %78, %50, %60 olarak bulundu. SAAG değeri 120 mg/dl olanlar birlikte ele alındığında sensitivite (%71) değişmemekle birlikte; spesifite %92, pozitif prediktif değer ise %90'a yükseldi; ayrıca her iki parametre de sitolojisi negatif olan olgularda MİA'i ortaya koymada üstünlüğe sahipti. Bu kombinasyona sitoloji eklendiğinde sensitivite %85'e ulaştı. Bu çalışmada FCM ile DNA analizi MİA'i ayırt etmede %14 gibi düşük bir sensitiviteye sahip olarak bulunduğundan tanısal amaçlı kullanımı önerilmemektedir. Sonuç olarak, sitoloji ile birlikte başlangıçta düşük albümin gradiyentine sahip olan hastalarda ikinci basamakta AS-AAT düzeyinin tayini, MİA'in tanısına varmada maliyet ve tanısal yönden etkin bir yöntem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Various parameters have been proposed to date in the differential diagnosis of malignancy-related ascites (MRA) and non-malignancy-related ascites (NMRA). However, none of them has sufficient sensitivity and specificity yet. In order to examine the role of serum-acid albumin gradient (SAAG), acidic fluid alpha1-antitrypsin (AS-AAT) level and DNA analysis by flow cytometry (FCM) in the differential diagnosis of malignant acid, 14 patients with MRA and 14 patients with NMRA of various etiologies were included in the study. Of 28 patients, 19 were female and 9 were male, with a mean age of 56.2 (23-84). The mean SAAG and AS-AAT levels in MRA were 0.95 ±0.76 and 272.66±134.55, respectively. These values were significantly higher than those in NMRA (p= 0.0123 and p= 0.0088). The mean SAAG and AS-AAT levels in NMA were 1.90±0.96 and 144.07±88.77, respectively. In distinguishing MRA from NMRA, the sensitivity of SAAG alone was 71%, specificity 85%, positive predictive value 83%; AS-AAT was found to be 78%, 50% and 60%, respectively. When those with SAAG value 120 mg/dl are considered together, the sensitivity (71%) does not change; specificity increased to 92% and positive predictive value to 90%; also, both parameters had superiority in revealing MRA in cytology negative cases. When cytology was added to this combination, the sensitivity reached 85%. Since DNA analysis with FCM was found to have a low sensitivity of 14% in distinguishing MRA in this study, its use for diagnostic purposes is not recommended. In conclusion, determination of AS-AAT level in the second step in patients with low albumin gradient along with cytology seems to be an effective method for the diagnosis of MRA.