The effects of digital sharing economy platform consumers' ethical perceptions on loyalty intention
Dijital paylaşım ekonomisi platformu tüketicilerinin etik algılarının sadakat niyeti üzerine etkileri
  1. Tez No: 738923
  2. Yazar: ARELYA KARASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞENUR ALTINİĞNE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ortak tüketimin yaygınlaşan ve popülerleşen kullanımı göz önüne alındığında, dijital paylaşım ekonomisi platformları son on yılda yapılan akademik araştırmalarda olukça dikkat çekmektedir. Bu platformlar, doğası gereği bireyler arası olması sebebiyle geleneksel e-ticaret sitelerinden farklı olduğundan, tüketicilerin etik algıları, bu dijital paylaşım ekonomisi platformlarının başarısında önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu çalışma; tüketicilerin sadakat niyetini hem memnuniyet, güven ve bağlılık gibi ilişki kalitesi boyutlarının aracılık etkisi ile hem de bu etki olmaksızın etkileyen dijital paylaşım ekonomisi platformları tüketicilerinin spesifik etik kaygılarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Nitekim, ilişki kalitesinin aracılık etkisini de incelemek için, Tüketicilerin Çevrimiçi Perakendecilere İlişkin Etik Algıları (CPEOR) geleneksel modelini genişletme girişiminde bulunulmuştur. Öte yandan, bu çalışmada önerilen model; araştırmanın derinliğini genişletmek için gizlilik, güvenlik, yerine getirme/güvenilirlik ve aldatmama gibi literatürde yaygın olarak incelenen etik faktörleri içermekle kalmaz, aynı zamanda paylaşılan değer ve hizmet iyileştirme gibi ek değişkenleri de içermektedir. Ayrıca tüketicilerin davranışlarını daha iyi analiz edebilmek için dijital paylaşım ekonomisi platformu kullanıcılarının sadakat niyetinin, e-sadakat ve tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Bu çalışmada önerilen modeli test etmek için 269 katılımcıdan 69 sorudan oluşan bir anketi yanıtlamaları istenerek nicel bir araştırma yapılmıştır. Anketin istatistiksel analizinin sonucunda, ilişki kalitesi ile sadakat niyeti arasında beklenen korelasyonu tespit edilmiş ve bu nedenle, önerilen araştırma modelindeki ilişki kalitesinin aracı etkisi muhafaza edilmiştir. Ayrıca sadakat niyetinin tüketicilerin hem e-sadakat hem de tekrar satın alma niyeti ile anlamlı pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra, aldatmama, paylaşılan değer, yerine getirme/güvenilirlik ve hizmet iyileştirme değişkenlerinin, hem en az bir ilişki kalitesi alt değişkeninin aracılık etkisi yoluyla hem de bir aracı olmaksızın sadakat niyetiyle doğrudan bir pozitif bağlantısı olduğu bulunmuştur. Öte yandan, analizlerin sonuçları, diğer değişkenlerle karşılaştırıldığında, gizliliğin herhangi bir boyutla anlamlı bir bağlantısının olmadığını ve güvenliğin, ilişki kalitesi alt boyutlarından yalnızca biri ile bir anlamlı bağlantısının olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, bu çalışmanın tartışma ve sonuç bölümünde (Bölüm 6) ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the expanding and popularizing usage of collaborative consumption, digital sharing economy platforms have been gaining attention in academic research in the last decade. Since these platforms are different than traditional e-commerce websites due to their peer-to-peer nature, consumers' ethical perceptions play an important role in the success of these digital collaborative sharing platforms. This study aims to identify the specific ethical concerns of consumers towards digital sharing economy platforms that influences loyalty intention through and without the mediating effect of relationship quality dimensions such as satisfaction, trust and commitment. Thus, an attempt was made to extend the conventional model of“Consumers' Perceptions Regarding the Ethics of Online Retailers”(CPEOR) to examine the mediating effect of relationship quality as well. On the other hand, the proposed model of this study not only includes ethical factors that are widely examined in the prior literature such as privacy, security, fulfillment/reliability and non-deception, but also combines additional dimensions like shared value and service recovery in order to widen the research's depth. In addition, to further analyze the consumers' behavior, loyalty intention's effect on e-loyalty and repurchase intention of digital sharing economy platform users have been examined too. In order to test the proposed model, quantitative research is conducted by asking 269 participants to answer a survey that consists of 69 questions. The result of the statistical analysis of the survey supported the expected correlation between relationship quality and loyalty intention and therefore, the mediating effect of relationship quality was preserved in the proposed research model. In addition, it is found that loyalty intention has significant positive links with both e-loyalty and repurchase intention of consumers. Subsequently, it is found that non-deception, shared value, fulfillment/reliability and service recovery has significant positive link to loyalty intention through the mediating effect of at least one relationship quality subdimension and has a direct link to loyalty intention without a mediator. On the other hand, the results of the analyses indicated that compared with the other factors, privacy did not have a significant link with any of the dimensions, and security had only one significant link with one of the relationship quality subdimensions. Results are discussed in detail in the discussion and conclusion chapter (Chapter 6) of this study.