Büyükşehirlerde mahalleye dönüştürülen köylerde yerel katılım
Local participation in villages transformed into neighborhood in metropolitans
  1. Tez No: 738937
  2. Yazar: BARIŞ ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yerel demokrasi ve yerel katılım tartışmalarında ölçek sorunu önemli bir yer tutmaktadır. Ölçek sorunu tartışmalarında ise hizmet kalitesi ve yerel demokrasi parametreleri arasında ters bir ilişki olduğu, küçük ölçekli birimlerin, yerel demokrasinin işletilebilmesi ve vatandaşların siyasal katılımı için uygun bir zemin sunduğu iddia edilmektedir. Bu çerçevede, büyükşehir statülü illerde, köylerin tüzel kişiliğini ortadan kaldırıp söz konusu yerleşmeleri mahalle statüsüne dönüştüren 2012 tarihli büyükşehir reformu tartışma konusu yapılmaktadır. Tezin problemi, yerel demokrasi ve yerel katılım açısından büyükşehir kapsamındaki eski köylerde yaşayan vatandaşların, köy statüsündeyken sahip oldukları köy birimi yönetimine doğrudan ve dolaylı katılım imkânlarını kaybedip mahalle olmakla daha geniş kapsamda bir yerel yönetime siyasal katılım imkânı kazanıp kazanmadıklarını sorgulamaktır. Bu tezin amacı, en küçük yerleşme ve idari birimlerin doğrudan demokrasiye yatkınlığı kapsamında, büyükşehir bünyesinde yer alan ve 2012 tarihli büyükşehir reformu ile mahalle niteliği kazandırılan köylerde, vatandaşların yerel siyasete katılımı açısından sorunlar hakkındaki mevcut görüşleri değerlendirmek ve büyükşehir reformu ile oluşan yeni durumda belediye mahallelerinde var olan ve eski köy/yeni mahallelerde de hayata geçirilebilecek yerel katılım imkân ve potansiyellerini tartışmak aracılığıyla yerel düzeyde demokratikleşmenin geliştirilmesi perspektifine katkıda bulunmak ve bu fırsat ve potansiyelleri harekete geçirecek öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The problem of scale is a key issue in discussions of local democracy and local participation. In the discussions of the scale problem, it is claimed that there is an inverse relationship between parameters of quality service and local democracy, besides that small-scale units provide a suitable basis for the functioning of local democracy and the political participation of citizens. Within this framework, the metropolitan reform dated 2012, which abolished the legal entity of the villages in the metropolitan-status provinces and transformed these settlements into neighborhood status, is being debated. The problem of the thesis is to question whether the citizens living in the old villages within the scope of the metropolitan area lost their direct and indirect participation in the village unit management they had when they were in the village status and gain the opportunity to participate in a wider local government by becoming a neighborhood in terms of local democracy and local participation. The aim of this thesis is to evaluate the current views of the citizens in the villages within the metropolitan area, which have been given the character of neighborhoods with the metropolitan reform dated 2012, on the problems of participation in local politics, within the framework of the tendency of the smallest settlements and administrative units to direct democracy, to contribute to the perspective of developing democratization at the local level by discussing the local participation opportunities and potentials that exist in the municipality neighborhoods and that can be realized in the old village/new neighborhoods in the new situation created by the metropolitan reform; and to offer suggestions that will activate these opportunities and potentials.