İş motivasyonunun, bireysel mutluluğa ve iş performansına etkisi: Burdur ili örneği
The effect of job motivation on individual happiness and job performance: The case of Burdur province
- Tez No: 739107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Motivasyon kavramı organizasyonlarda iş gören bireylerin çalışma performanslarını ve mutluluk düzeylerini üst seviyede tutmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Bu açıdan değerlendirildiğinde motivasyon kavramının bireysel mutluluk ve iş performansı üzerindeki etkisi kaçınılmaz bir durumdur. Diğer bir yandan motivasyon kavramının organizasyonlar açısından pozitif etkilerinin olması durumunun bundan ayrı olarak düşünülmesi mümkün değildir. Bu amaçla Burdur ilinde faaliyet gösteren 400 zincir market çalışanı üzerinde anket yöntemi kullanılarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Ankette Doğan ve Çötok, (2011) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Dündar ve arkadaşları (2007) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Motivasyon Ölçeği, Çöl (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre motivasyonun iş performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin ve aralarında anlamlı ve pozitif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca motivasyonun mutluluk üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin ve aralarında anlamlı ve pozitif ilişkinin olduğu saptanırken, iş performansının, mutluluk üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisinin ve aralarında anlamlı ve negatif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenler bağlamında yapılan fark analizi sonuçları değerlendirildiğinde zincir market çalışanlarının medeni durumları bağlamında bekar bireyler ile evli bireyler arasında motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Yaş faktörü değerlendirildiğinde ise içsel motivasyon ve iş performansı bağlamında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir değişken olan eğitim anlamında ise iş performansı bağlamında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of motivation is an important element that enables individuals working in organizations to keep their work performance and happiness levels at a high level. From this point of view, the effect of the concept of motivation on individual happiness and job performance is inevitable. On the other hand, it is not possible to consider the situation that the concept of motivation has positive effects on organizations. For this purpose, a survey was conducted on 400 chain market employees operating in Burdur province by using the survey method. The Oxford Happiness Scale Short Form adapted to Turkish by Doğan and Çötok (2011), the Motivation Scale adapted to Turkish by Dündar et al. (2007), and the Job Performance Scale adapted to Turkish by Çöl (2008) were used in the survey. According to the findings of the research, it has been determined that motivation has a significant and positive effect on job performance and there is a significant and positive relationship between them. In addition, it has been determined that motivation has a significant and positive effect on happiness and there is a significant and positive relationship between them, while job performance has a significant and negative effect on happiness and there is a significant and negative relationship between them. When the results of the difference analysis made in the context of demographic variables were evaluated, it was determined that there were significant differences in motivation levels between single individuals and married individuals in the context of marital status of chain market employees. When the age factor was evaluated, it was determined that there were significant differences in terms of intrinsic motivation and job performance. In terms of education, which is another variable, it has been determined that there are significant differences in the context of job performance.