Psikolojik sermaye ile kariyer bağlılığı ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between psychological capital and career commitment and a research
- Tez No: 785066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Geçmişe oranla daha belirsiz ve değişken iş çevresinin ortaya çıkması, çalışanların kariyerlerine yönelik geleneksel bakış açılarını değiştirmeye ve çalışanları kendi kariyerlerine olan bağlılıklarını arttırmaya yönlendirmiştir. Kişilerin kariyer bağlılıklarını geliştirmelerinde psikolojik sermayenin olumlu etkisinin olduğu belirtilmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasında, psikolojik sermaye konusuna odaklanılmıştır. Tez çalışmasının amacı, psikolojik sermayenin kariyer bağlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Tez çalışmasında, ayrıca psikolojik sermayenin alt boyutları öz yeterlilik, iyimserlik, umut ve psikolojik dayanıklılık boyutlarının kariyer bağlılığı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Araştırma kapsamında 204 kişiye ulaşılmıştır. Tez kapsamında gerçekleştirilen tekli regresyon analizleri sonucunda psikolojik sermayenin kariyer bağlılığını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği saptanmıştır. Alt boyutlar açısından incelendiğinde ise, öz yeterlilik, iyimserlik, umut ve psikolojik dayanıklılık boyutlarının da benzer şekilde kariyer bağlılığını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the more uncertain and volatile work environment compared to the past has led employees to change their traditional perspectives on their careers and to increase their commitment to their own careers. It is seen that psychological capital has a positive effect on the development of career commitment of individuals. In this direction, the study focuses on the subject of psychological capital. The aim of this study is to examine the effect of psychological capital on career commitment. Within the study, effects of the dimensions of psychological capital including self-efficacy, optimism, hope and resilience on career commitment are also examined. 204 people were being surveyed as part of the research. As a result of the simple regression analyzes carried out within the scope of the study, it is found that psychological capital has a positive and significant effect on career commitment. In terms of the dimensions, it is found that self-efficacy, optimism, hope and resilience similary affect career commitment positively and significantly.