Sağlık Bakanlığı'nda yönetim geliştirilmesi kapsamında gerçekleştirilebilecek yapısal müdahaleler ve Sağlık Bakanlığı'nın örgüt kültürü üzerine bir araştırma
Carrying out techno-structural interventions with in the context of management develpment in the ministry of health and a research on ministry of health's organizational culture
- Tez No: 73916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
IV ÖZET Örgüt; insan çabalarının işbirliğine dönüştürülmesinden, faaliyetlerin koordine edilmesinden oluşan bir sistemdir. Örgütler insanların fert olarak tek başına çözemedikleri problemleri çözmek için kurulurlar ve her örgütün kendine özgü bir iklimi ve kültürü vardır. Örgüt kültürünü kısaca; örgütte insanların nasıl davranması ve birbirini nasıl etkilemesi gerektiğini biçimlendiren, işlerin nasıl yapıldığını gösteren paylaşılan inançlar, tutumlar, tahminler ve beklentiler modeli olarak tanımlamak mümkündür. Bir çok örgütte iyice kökleşmiş ve yer etmiş alışkanlıklar vardır ve bunların değiştirilme ihtiyacı duyulmaktadır. Örgüt geliştirme çalışmaları da örgüt üyelerinin tutum ve davranışlarını değiştirerek; örgütün amaç, yapı, süreç ve havasını, yani örgüt kültürünü değiştirmeye yönelik olarak yapılmaktadır. Bu tür bir çalışmaya başlamadan önce mevcut örgüt kültürü hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Sağlık Bakanlığı, uluslararası projeler çerçevesinde önemli yenileşme girişimlerine sahne olmaktadır. Bu girişimlerin başarılı olmasında önemli bir faktör de örgüt kültürünün bilinmesidir. Böylece yenilikçiler nelerin değiştirileceğini, nelerin değiştirilmesinin güç olacağını bilmek zorundadırlar. Bu amaçla bir örgüt kültürü araştırması planlanarak Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında değişik yönetim pozisyonlarında çalışan toplam 240 kişiye 50 soruluk bir anket uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu anketle aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: Örgütsel amaç birliği nasıl algılanmaktadır; iletişim yeterli düzeyde midir; yetkinin rasyonel dağılımı sağlanmış mıdır; örgütsel kaynaklar optimal kullanılmakta mıdır; örgütsel etkililik düzeyi nedir; personelin moral durumu nasıldır; örgütün yeniliğe bakışı nasıldır; örgütsel otonomi sağlanmış mıdır; adaptasyon yeterliği uygun mudur; problem çözme yeterliliği hangi seviyededir?
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organization is a system that transforms human efforts in to interpersonal cooperation and coordinates group activities. Organizations are formed in order to solve problems of people, unable to reach the solutions individually. Each organization has it's own culture and climate. Briefly it is possible to define organizational culture as, shared beliefs, attitudes, behaviors and expectation models that present the way the job should be done and giving shape to people, in terms of the way to behave and interact with each other. In many of the organizations, there are established customs and manners that are generally accepted and settled, but occasionally in need for change. Organizational development practices are conducted in order to change the goals, structure, process and atmosphere of the organization, in other words the organizational culture by changing the behavior and attitudes of the organization members. It is required to gain knowledge about the current organizational culture before commencing such a process. The Ministry of Health has undertaken important renewal initiatives within the framework of various international development projects. One of the major fact for achieving such initiatives is to know the organizational culture. Thus, the reformists have to know what to change and the difficulties underlying the change process. For this purpose, an organizational culture survey has been planned. A questionnaire of 50 questions have been prepared and applied to a total of 240 personnel from various management levels working in the Central Ministry of Health and the Provincial Health Directorates. Through this questionnaire, it has been aimed to reach answers to the following questions: How is the unity in the organizational aim being perceived; is communication in a sufficient level; has the authority been distributed rationally; has the organizational resources been utilized optimally; is the level of organization's effectiveness; personnel's state of moral in the organization; organization's vision towards“change”and“renewal”; provision of organizational autonomy; adequacy of the organization's adaptaton capacity; the level of the organization's problem-solving capability; in a sufficient level?