Yüksek fırın cürufu ve pomza tozunun yüksek performanslı harcın özelliklerine etkisi
Effect of blast furnace slag and pumice powder on the properties of high performance mortar
  1. Tez No: 739311
  2. Yazar: HUSAYN HASAN HUSAYN IFZAZNAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Basınç dayanımı esas alınarak tasarlanan geleneksel yapı tasarımlarında beton, agresif koşullar altında enerji yutma kapasitesi, onarım ve güçlendirme gibi vb. işlerde yetersiz kaldığı tespit edildiğinden birçok fonksiyonel gereksinimi karşılayamamaktadır. Geleneksel betondan çok daha üstün olan Yüksek Performanslı Beton (YPB) ise normal betonun özelliklerini geliştiren bir betondur. Bu tip betonların üretilmesi için özel karıştırma, yerleştirme ve kürleme metodolojileri gereklidir. YPB uygulaması, inşaat mühendisliği yapılarının tasarımı ve inşası için sıradan betonarmenin sınırlayıcı özelliklerinin üstesinden gelmesi en önemli özelliğidir. YPB'nin genel performansı normal tip betondan önemli ölçüde yüksek oluşu, performansı yüksek bir beton olarak kabul edilmesine ve dayanımı, dayanıklılığı ve yüksek elastisite modülü nedeniyle öncelikle tünellerin, köprülerin, kaldırımların, yüksek bina yapılarının yapımında kullanım alanı bulmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, endüstriyel yan ürünlerin YPB özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla YPB'nin hazırlanmasında Portland çimentosu (PÇ), agrega, kum, su, öğütülmüş yüksek fırın cürufu (YFC), pomza tozu (PT) ve süperakışkanlaştırıcı (SA) kullanılmıştır. Karışımlarda çimento yerine %0; %15; %30 YFC ile %0; %15 ve %30 PT kullanılarak ve yayılma çapı, yoğunluğu, prozite, su emme oranı, basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı kullanılarak 10 grup hazırlanmıştır. YPB'lerin birim ağırlık, gözeneklilik, su emme, yüksek sıcaklık dayanımı özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, YFC ve PT içeriğinin artmasıyla gözenekliliğin azaldığını göstermiştir. PT kullanımının prozite ve su emme oranları üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Ayrıca maksimum %30 YFC ve %30 PT kullanımı ile yüksek dayanımı elde edilebileceği görülmüştür. Ancak daha iyi bir beton üretiminde YFC kullanımı PT'ye göre daha etkilidir
Özet (Çeviri)
In traditional building designs designed on the basis of compressive strength, concrete is used for energy absorption capacity under aggressive conditions, repair and reinforcement, etc. Since it has been determined that it is insufficient in the works, it cannot meet many functional requirements. High Performance Concrete (YPB), which is far superior to conventional concrete, is a concrete that improves the properties of normal concrete. Special mixing, placing and curing methodologies are required to produce this type of concrete. The application of YPB is the most important feature for the design and construction of civil engineering structures, overcoming the limiting properties of ordinary reinforced concrete. The fact that the overall performance of YPB is significantly higher than that of normal type concrete, has led to it being considered as a high-performance concrete and primarily to be used in the construction of tunnels, bridges, pavements, and high-rise buildings due to its strength, durability and high modulus of elasticity. In this study, the effects of industrial by-products on HPC properties were investigated. For this purpose, Portland cement (PÇ), aggregate, sand, water, ground blast furnace slag (YFC), pumice powder (PT) and superplasticizer (SA) were used in the preparation of HPC. In the mixtures, 10 groups were prepared by using YFC instead of cement (0%; 15%; 30%) and PT (0%; 15% and 30%). Spread diameter, density, prosthesis, water absorption rate, compressive strength and tensile strength, unit weight, porosity, water absorption, high temperature properties of the mixtures were determined. The obtained results showed that the porosity decreased with the increase in the content of YFC and PT. The use of PT had a positive effect on prosthesis and water absorption rates. In addition, it has been observed that high strength can be obtained with the use of maximum 30% YFC and 30% PT. However, in a better concrete production, the use of YFC is more effective than PT..