Yabancı dil olarak Rusça öğretiminde okuma ve yazma becerilerini geliştirmeye yönelik yazınsal metin kullanımı: A2 düzey
Usage of literary texts to develop reading and writing skills in teaching Russian as a foreign language: Level A2
- Tez No: 739315
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, yabancı dil olarak Rusça öğretiminde ders kitabına ek malzeme olarak yazınsal metin kullanımının öğrencilerin okuma ve yazma becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Buna bağlı olarak;“Yazınsal metin kullanıldığında, A2 düzeyindeki öğrencilerin okuma ve yazma becerilerinde farklılık oluşur mu?”sorusuna cevap aranmıştır. Yazınsal metin ile okuma ve yazma becerilerini geliştirmeye yönelik bir kanıya varmak amacıyla, yarı-deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeline göre yapılan bu deneysel çalışma, Boğaziçi Üniversitesinin farklı bölümlerinde öğrenim gören ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Yabancı Diller Bölümü Modern Diller Biriminde seçmeli Rusça 202 (A2 Düzey) dersini alan, 15 öğrenciyle yürütülmüştür. Deneysel uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarına bir öykü okutulup, öntest uygulanarak, her iki gruptaki öğrencilerin seviyeleri tespit edilmiştir. Daha sonra deney grubuyla ikişer saatlik 4 ders boyunca dört farklı yazınsal metinle çalışıp, çeşitli okuma ve yazma etkinlikleri yapılmıştır. Ardından, deney ve kontrol gruplarına aynı öykü okutulup, sontest sorularını cevaplamaları istenmiştir. Öntest ve sontestte elde edilen veriler incelenerek, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar analiz edildikten sonra, farklı yazınsal metinlerle çalışma yapılan deney grubundaki başarının, adı geçen metinlerle çalışma yapılmayan kontrol grubuna göre, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuç doğrultusunda, yazınsal metinlerin öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to assess the effects of the usage of literary texts as supplementary material to the main textbook, on the abilities of the students to read and write, in teaching Russian as a foreign language. For this purpose, the answer was sought to the question;“Does the usage of literary texts result in changes in reading and writing skills of A2-level students?”. In order to reach a conclusion, one of the semi-experimental designs, a pretest-posttest control group experimental model test, was performed on 15 students from different branches in Bogazici University, all of whom were taking the elective course Russian 202 (A2 level) during the 2021-2022 spring term from the Modern Languages Unit of the Foreign Languages Department. Before the experiment, both the test and control groups were given a story to read, after which they were subjected to the initial tests to reveal their proficiency levels. Following this step, the test group was subjected to 4 two-hour classes where they worked on four different literary texts, and performed various reading and writing activities. In the final stage, both the test and control groups were asked to read the same new story, and participate in a final (post) test. The initial and final test results were then analyzed to determine whether there were any significant differences that occurred between the test and control groups. The analysis revealed, that the level of success of the test group that worked with additional literary texts was significantly higher than that of the control group that did not receive the additional classes. In accordance with these findings, it was concluded that usage of literary texts has a favorable effect on the reading and writing abilities of students.