Manyetik rezonans kolanjiografi yönteminin bilier obstrüksiyonların değerlendirilmesindeki yeri
  1. Tez No: 739357
  2. Yazar: İSMAİL ETHEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Şüpheli bilier kanal obstrüksiyonu olan hastaların değerlendirilmesinde çoğu zaman çeşitli tanısal görüntüleme teknikleri gerekmektedir. Ultrasonografî ve Bilgisayarlı Tomografi, bilier obstrüksiyonun derecesi ve duktal dilatasyonun varlığı hakkında iyi sonuçlar veren genelde ilk başvurulan tanısal amaçlı çalışmalardır. Fakat bu görüntüleme yöntemleri, intraduktal anatominin ortaya konması ve obstrüksiyonun seviyesi ile sebebinin tayin edilmesinde sınırlı kalmaktadırlar. Endoskopik Direkt kolanjiografilerin uygulanması esnasında bilier kanal taşlarının çıkarılabilmesi, benign ve malign striktürlerde stent uygulanabilmesi gibi avantajları vardır. Ancak bunların da kanama, perforasyon ve pankreatit gibi ciddi komplikasyonları olabilir. Yine direkt kolanjiografiler uygulayan kişinin deneyimine ileri derecede bağımlıdır ve % 10-20 hastada yeterli bilier kanal görüntüsü elde edilemez. Manyetik Rezonans Kolanjiografi (MRC) diğer yöntemlere göre yeni bir görüntüleme metodudur. Noninvaziv, kontrast ve ışın gerektirmeyen, hasta için zahmetsiz, ciddi hazırlık gerektirmeyen ve komplikasyonu olmayan bir inceleme yöntemi olarak şüpheli bilier obstrüksiyonlarda tercih edilebilecek üstünlüklere sahiptir. Prospektif olarak düzenlenen bu çalışmada şüpheli bilier obstrüksiyon tanısı olan hastalarda MRC sonuçlan ile diğer tanı koydurucu yöntemler (ERCP, PTC, cerrahi eksplorasyon ve klinik izlem) arasındaki uyumun saptanması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Various diagnostic imaging techniques are often required in the evaluation of patients with suspected biliary duct obstruction. Ultrasonography and Computed Tomography are usually the first diagnostic studies that give good results about the degree of biliary obstruction and the presence of ductal dilatation. Ultrasonography and Computed Tomography are usually the first diagnostic studies that give good results about the degree of biliary obstruction and the presence of ductal dilatation.However, these imaging methods are limited in revealing the intraductal anatomy and determining the level and cause of the obstruction.Endoscopic Direct cholangiography has advantages such as removing biliary duct stones and stenting in benign and malignant strictures. However, these can also have serious complications such as bleeding, perforation and pancreatitis.Again, direct cholangiography is highly dependent on the experience of the person performing it, and adequate biliary duct imaging cannot be obtained in 10-20% of patients.Magnetic Resonance Cholangiography (MRC) is a new imaging method compared to other methods. It has advantages that can be preferred in suspicious biliary obstructions as a noninvasive, contrast and radiation-free examination method that is effortless for the patient, does not require serious preparation and has no complications. has.In this prospective study, it was aimed to determine the compatibility between MRC results and other diagnostic methods (ERCP, PTC, surgical exploration and clinical follow-up) in patients with suspected biliary obstruction.