The impact of technology-enhanced language learning on Turkish EFL students' speaking skills
Teknoloji destekli dil öğreniminin Türk EFL öğrencilerinin konuşma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 1016656
  2. Yazar: ZAKARIA EL GOUNI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu karma yöntemli yarı deneysel çalışma, İstanbul'daki bir üniversitede 16 hafta boyunca 82 B1 seviyesindeki Türk EFL öğrencisi üzerinde yapılandırılmış bir Teknoloji Destekli Dil Öğrenimi (TELL) ortamının konuşma becerilerine etkisini araştırmıştır. Deney grubu (n=41), asenkron araçlar (VoiceThread, Flipgrid), otomatik geri bildirim araçları (ELSA Speak), senkron iletişim (Zoom breakout odaları) ve işbirlikçi platformları (WhatsApp, Padlet) içeren pedagojik olarak tasarlanmış bir TELL ekosistemiyle çalışırken, kontrol grubu (n=41) geleneksel öğretim almıştır. Nicel bulgular, TELL grubunun genel konuşma yeterliliğinde büyük etki büyüklüğüyle (d = 0.92) anlamlı derecede daha fazla ilerleme kaydettiğini, en belirgin gelişmelerin akıcılık ve telaffuzda olduğunu göstermiştir. Öğrenci günlükleri ve görüşmelerinden elde edilen nitel veriler ise teknolojinin konuşma kaygısını azalttığını, motivasyon ve öz yeterliliği artırdığını ve özel tekrarlı pratik ile akran etkileşimi için değerli fırsatlar sunduğunu ortaya koymuştur; ancak teknik zorluklar ve dijital uçurum önemli engeller olarak belirlenmiştir. Çalışma, pedagojik olarak yapılandırılmış bir TELL ortamının Türk EFL bağlamında konuşma becerilerini ve duyuşsal faktörleri etkili bir şekilde geliştirebileceği ve müfredat tasarımı ile sınıf uygulamaları için pratik çıkarımlar sunduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods quasi-experimental study investigated the impact of a structured Technology-Enhanced Language Learning (TELL) environment on the speaking skills of 82 B1-level Turkish EFL students at a university in Istanbul over a 16-week period. The experimental group (n=41) engaged with a pedagogically designed TELL ecosystem incorporating asynchronous tools (VoiceThread, Flipgrid), automated feedback tools (ELSA Speak), synchronous communication (Zoom breakout rooms), and collaborative platforms (WhatsApp, Padlet), while the control group (n=41) received traditional instruction. Quantitative findings revealed that the TELL group demonstrated significantly greater overall speaking proficiency gains with a large effect size (d = 0.92), with the most substantial improvements in fluency and pronunciation, while qualitative data from learner journals and interviews indicated that technology reduced speaking anxiety, enhanced motivation and self-efficacy, and provided valuable opportunities for private rehearsal and peer interaction, although technical difficulties and the digital divide presented notable challenges. The study concludes that a pedagogically structured TELL environment can effectively enhance speaking skills and positively influence affective factors in the Turkish EFL context, offering practical implications for curriculum design and classroom practice.