Çevre örgüt yapısı etkileşimi: Belirsiz çevre koşullarında askeri örgüt yapıları için bir model
The Environment and organizational structures: A model for military organization structures in the uncertain environmental conditions
  1. Tez No: 73944
  2. Yazar: ÖMER FARUK CANTENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SARGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde örgütlerin çoğunlukla uğraştıkları konuların başında çevrelerinin kendilerine sundukları fırsatlar ve yarattıkları tehlikeler gelmektedir. Örgütler çevrenin sunduğu tehlikeleri en az zararla ve fırsatları da maksimum fayda ile sonuçlandırmak arzusundadırlar. Bu nedenle günümüz örgütlerinin faaliyet gösterdiği çevre koşullarını çok iyi bilmesi ve gelecekteki yeni koşullar için hazırlıklı olması gerekir. Özellikle çevrenin örgüt için oluşturduğu belirsizlik örgütlerin yapılarını değiştirmelerine neden olur. Örgüt yapısını oluşturmak için birinci koşul örgütün çevresine uyumunun sağlanmasıdır. Örgüt kuramcıları uyumu gerçekleştirmek için bir çok örgüt modeli oluşturmuşlardır. Onlara göre örgütler bu ideal tiplere ne derece yakın olularsa başarıları da o kadar artar. Bazı örgütler aynı anda birkaç farklı çevre ile etkileşim içindedirler. Bu nedenle bu tür örgütler bünyelerinde farklı örgüt yapılanmalarını oluştururlar. Özellikle büyük mekanik yapılar çoğunlukla durgun ve basit çevreler ile karşı karşıyadırlar. Ancak, son yıllarda her alanda yaşanan değişim fırtınası bu örgütleri de etkilemektedir. Değişimden kaçmak artık örgütler için bir çözüm değil sona doğru yaklaşmadır. Önemli olan değişimi vaktinde ve doğru bir anlayışla yakalayabilmektir. Büyük ve mekanik bu örgütler değişime uyum sağlamak için tüm yapılarını değiştirmek yerine, yeni ve organik yapılı bölümler oluşturarak örgütün çevreye uyumunu sağlayacaklardır. Bu çerçevede Kara Kuvvetleri de büyük bir mekanik örgüt yapısı olarak çevredeki değişimlerden etkilenmektedir. Çalışmada oluşturulan model çerçevesinde, Kara Kuvvetleri'nin değişen çevre koşullarının yarattığı yeni belirsizliklerle başa çıkabilmesi için bünyesinde esnek yapılı birlikler oluşturması gerekliliğine değinilmiş ve bu konuda oluşturulan hipotezlerin Kara Kuvvetleri birlikleri ile özel birlikler arasında yapılan kıyaslayıcı bir çalışma ile doğrulukları test edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda özel birliklerin Kara Kuvvetleri'ne nazaran daha fazla çevresel belirsizlikle karşılaştıkları ve daha farklı yapısal özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Ortaya çıkan bu farklılıklar özel birlikleri organik ve esnek yapılı olmaya zorlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Environment and Organizational Structures: A Model For Military Organization Structures In The Uncertain Environmental Conditions The aim of this study is to specify that large and mechanic organizations should add new and organic structures to their main structures. So, they will more easily deal with the uncertainties produced by the organization environment. Running away from the environmental changes is not a solution for the organizations anymore. It also means getting closer to the end of organization. Now the important thing for the organizations to be able to understand the changes on time. Today's organizations mostly deal with the dangers and changes which are presented by their environments. They want to gain more profit from the environmental opportunities and try to decrease the effects of the environmental threats. Then, organizations should be prepared for the future conditions of the environment. The learning organization model may be a good example for these new structures.Having a huge and mechanic structure army is also being effected by the changes and uncertainties in its environment. The model presented in this thesis states that army should create new flexible and organic units to deal with the uncertainties in its environment. The study has been conducted in army regular units and the special forces units. It tries to compare the differences between environmental uncertainties and structural properties of these units. The study arrives at the conclusion that the special forces units face more uncertainty than the army regular units and have different structural properties. So these differences forces the special forces units to have organic and flexible structures to be more effective.