Design, implementation, and evaluation of a process-based peer observation model for online instructors teaching English as a foreign language in higher education
Yüksek öğrenimde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten çevrimiçi eğitmenler için süreç temelli bir akran gözlem modelinin tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 739510
  2. Yazar: VOLKAN İNCEÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Tüm dünyanın Aralık 2019'dan bu yana yaşadığı korona virüs salgını sırasında, yüz yüze öğretim yerini geçici olarak çevrimiçi öğretime bırakmıştır. Daha sonra Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının çoğu, yüz yüze öğretimi çevrimiçi öğretimle birleştirerek dersleri harmanlanmış bir şekilde uygulamaya karar vermiştir. Olağan bir uygulama haline geldiği başka ülkelerdeki yararlı sonuçları giderek artan bir şekilde rapor edilmesine karşın, akran gözlemi ülkemizin yükseköğretim kurumlarında henüz yaygınlaşmamıştır. Aynı bağlamda geleneksel ve çevrimiçi öğretimde akran gözlemine odaklanan çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu vaka çalışması, bu durumu göz önünde bulundurarak ve yükseköğretim kurumlarında İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının ilgilerini ve görüşlerini dikkate alarak İstanbul ilinde bulunan bir vakıf üniversitesindeki yabancı dil hazırlık programında iki dönem (Bahar 2019 ve 2020) boyunca hem geleneksel sınıf ortamında hem de çevrimiçi eğitim için yürütülmüş bir akran gözlemi modeline ilişkin tasarım, uygulama ve değerlendirme süreçlerini betimlemek için toplu vaka yöntemi deseni izlenerek ve sosyal biliş kuramı, sosyokültürel kuramın öğretmen öğrenmesine yaklaşımı ve öğretmen mesleki öğrenme kuramına dayandırılarak yapılmıştır. Çalışmanın ilk evresinde, Bahar 2019 döneminde akran gözlem programlarının yürütülmesinde deneyime sahip bir eğitim danışmanı (dışarıdan bir uzman, tez danışmanı) tarafından tasarlanmış ve sunulmuş bir atölye çalışmasını takiple, programda çalışan eğitmenler (n=14) gözlemek ve gözlemlenmek istedikleri konular dikkate alınarak ikili bir şekilde (n=7) eşleştirilmiştir. Daha sonra bu çiftler birbirlerinin sınıflarını gözlemlemişler ve gözlem öncesi ve sonrası toplantılara katılmışlardır. Bu evrenin sonunda tüm katılımcı eğitmenler deneyimlerini grubun geri kalanıyla paylaşmak için bir araya gelmişlerdir. Çalışmanın ikinci aşamasında veriler katılımcıların araştırmanın ilk evresine ve bir sonraki evrede süreci nasıl planlayacaklarına ilişkin görüş ve tercihlerini ortaya çıkarma amacı ile hazırlanan bir ilgi analizi formu kullanılarak toplanmıştır. Gözlem öncesi ve sonrası toplantıların ses (birinci döngü için) ve video kayıtları (ikinci ve üçüncü döngüler için) ile deneyim paylaşım günü toplantılarının video kayıtları ve araştırmacı tarafından bu toplantılarda tutulan notlar diğer veri toplama araçları arasında yer almıştır. Ayrıca, katılımcılardan (n=16) geleneksel sınıftaki ve çevrimiçi sınıftaki akran gözlemi deneyimlerini hem gözlemledikleri hem de gözlemlendikleri sınıfları göz önünde bulundurarak yansıtıcı günlük şeklinde yazarak karşılaştırmaları da istenmiştir. Çalışmanın sonunda ise gelecekteki uygulamalara ve araştırılan olgunun karmaşıklığına dair iç görülere yönelik öneriler verilmektedir. İlaveten, gelecek araştırmalar için pratik çıkarımlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the coronavirus pandemic that the whole world experienced since December 2019, face-to-face teaching was temporarily replaced by online teaching. Later, most of the higher education institutions in Türkiye decided to deliver their courses in a blended fashion by merging face-to-face teaching with online instruction. Peer observation of teaching has not become a common practice in higher education institutions in Türkiye although its beneficial results have been increasingly reported in other countries, where it has been a usual procedure. There have not been many studies focusing on traditional peer observation and online peer observation (OLPO) in Turkish higher education context. With this in mind, considering the interests and opinions of English as a foreign language instructors working in higher education institutions, and drawing on social cognition theory, sociocultural theory along with its perspective on teacher learning and teacher professional learning theory, this collective case study set out to describe the design, implementation, and evaluation of a process-based, peer observation of teaching model carried out for two (Spring 2019, Spring 2020) semesters both in the traditional classroom setting and online teaching in an English language program at a foundation university located in Istanbul, Türkiye. In the first phase of the study (the orientation scheme), in Spring 2019, following a one-day preparatory workshop, designed and offered by an educational consultant (an outside expert/the advisor himself) with experience in harmonizing peer observation (PO) programs, a PO scheme was introduced, and participating instructors (n=14) were paired up based on their preferences regarding the aspects or areas of teaching on which they wished to be observed. Then, these pairs (n=7) observed each other's classes several times and participated in pre- and post-observation meetings. At the end of the phase, all participating instructors came together to share their experiences with the rest of the group in the format of a colloquium. In the second phase of the study, data were collected through an interest analysis form that sought the participants' opinions and preferences regarding the first phase of the study, and how they would plan the next scheme. The audio (for the first cycle) and video recordings (for the second and third cycle) of pre- and post-observation meetings, and the video recordings of experience sharing day colloquiums and the researcher's notes kept during these colloquiums were among the other data collection tools. The participants (n=16) were also asked to write their reflections in the form of a reflective diary and compare the peer observation process in the traditional classroom setting to online teaching for the classes they observed and for the classes in which their peers observed them. Suggestions for future implementations are proposed and insights into the complexity of the phenomenon are discussed. Also, practical implications for further research are provided.