The relationship between the academic performance and achievement emotions of Turkish tertiary students in English language learning
Türk yükseköğretim öğrencilerinin İngilizce öğreniminde akademik performasları ile başarı duygu durumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 739514
  2. Yazar: NİHAL KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma Türk üniversite öğrencilerinin dil öğrenme sürecinde akademik performansları ile başarı duygu durumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktır. Çalışma ayrıca öğrencilerin İngilizce dil düzeylerinin başarı duyguları üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını bulmaya çalışmıştır. Son olarak, mevcut çalışmada öğrencilerin başarı duygularının zaman içindeki farklılıkları araştırılmıştır. Araştımanın bu amaçları doğrultusunda araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde bir vakıf üniversitesinde hazırlık programında seviye temelli bir sınıfa kayıtlı 126 gönüllü hazırlık sınıfı öğrencisinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Pekrun, Goetz ve Frenzel (2007) tarafından geliştirilen ve Can, Emmioğlu-Sarıkaya ve Bardakçı tarafından Türkçe'ye uyarlan Başarı Duyguları Anketi'nin Sınav Duyguları bölümü ve dönem içinde uygulan 3 sınavın sonuçları kullanılmıştır. Veriler SPSS-25 ve LISREL 8.8 programları kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak, öğrencilerin akademik performansları ile öğrencilerin sınav duyguları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki oduğu bulunmuştur. Öğrencilerin İngilizce dil düzeylerinin ile başarı duyguları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, sonuçlar öğrencilerin başarı duygularının akademik performanslarına bağlı olarak zaman içinde hem olumlu hem de olumsuz olarak farklılaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the academic performance of Turkish university students in the language learning process and their achievement emotions. The study also tried to find out whether students' English language levels had a significant effect on their achievement emotions. Finally, the current study investigated the differences in students' achievement emotions over time (before, during after the exams). For these purposes of the research, the sample of the research was collected from 126 volunteer preparatory class students enrolled in a level-based class in the preparatory program at a foundation university in Istanbul. As the data collection tool, the Test Emotions Questionnaire, which is a part of the Achievement Emotions Questionnaire developed by Pekrun, Goetz, and Frenzel (2005) and adapted into Turkish by Can, Emmioğlu-Sarıkaya, and Bardakçı, and the results of 3 exams administered during the Fall Term were used. The data were analyzed using SPSS-25 and LISREL 8.8 programs. As a result, it was found that there was a statistically significant relationship between the students' academic performance and their test-related emotions. Besides, it was concluded that there was a statistically significant relationship between the students' English language levels and their achievement emotions. Moreover, the results showed that students' achievement emotions differed over time (before, during after the exams), both positively and negatively, depending on their academic performance. Finally, the suggestions for future studies were presented in the research.