İl sağlık örgütlerinde zaman yönetimi
Time management province health organizations
- Tez No: 73952
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde zaman yönetimi konusu, zaman ve yönetim kavramları, yönetici ve örgüt teorileri açısından irdelenmiştir. Ayrıca zaman kaybına neden olan etkenler (zaman tuzakları) ve etkili zaman yönetim ilkeleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise; Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Örgütleri üst düzey yöneticileri olan Sağlık Müdürlerinin zaman yönetimi beceri, tutum ve davranışlarının incelendiği alan araştırması yer almaktadır. Araştırma bölümünde, ayrıca yöneticilere zaman kaybettiren unsurlar ve bunlara karşı alınan önlemler ile yöneticilerde zamanın etkin kullanılamaması sonucunda oluşan belirtilerin saptanmasına çalışılmıştır. Toplam seksen il sağlık müdüründen yetmiş beşi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, İl Sağlık Örgütü yöneticilerine zaman kaybettiren unsurların başında“randevusuz ani ziyaretler”yer alırken, yöneticilerde oluşan en önemli olumsuzluk belirtisi“işi yetiştirememe”stresi olarak sonuçlanmıştır. Zaman kaybettiren unsurlara karşı alınan önlemlerden ilk sırayı "mesai dışı çalışmak almaktadır. Anahtar Kelimeler; Zaman Yönetimi, Zaman ve Yönetici, Sağlık Örgütü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of two section. In the first section, the subject of time management, time and management concepts were examined separately in the light of management and organization theory. Furthermore it has been emphasized on the factors causing loss of time and effective time management principles. In the second section, time management skills, attitudes and behaviors of Health Directors who are the top level managers of Province Health Organizations of Ministry of Healt of Turkey, are examined. In addition in the research section. It has been tried to determine the aspects that cause the managers to lose time and the measures taken against these together with the indications arise in the managers due to not using the time effectively. In accordance to the results of the research carried out on 75 Province Health Directors, out of 80 of Turkey, while“sudden visits without any appointment”is the main reason cawing to lose time the negative effects of it on the managers has been the stress of“not catching up the work”.“Overtime study”takes the first palace among the measures taken against the aspects that cause to lose of time. Key Words = Time Management, Time and Manager, Health Organitazion