Sigara içen bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası erken dönem iyileşmenin klinik parametreler ve ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of early healing after non-surgical periodontal treatment in smokers by clinical parameters and ultrasonography
  1. Tez No: 739552
  2. Yazar: GÖRKEM ÜNAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sigara içen ve sigara içmeyen bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası erken dönemde klinik parametreler ve ultrasonografi ile ölçülen kan akışı ve dişeti kalınlıklarında değişimi karşılaştırmalı olarak inceleyerek değerlendirmektir. Katılımcılar 28'i sigara içen, 28'i sigara içmeyen stage III periodontitis olmak üzere toplamda 56 bireyden oluşmaktadır. Hastaların başlangıç klinik periodontal ölçümleri ve ultrasonografi ile diş eti kalınlıkları ve kan akışları değerlendirilmiş sonrasında, cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulanmıştır. Bütün ölçümler tedavi sonrasındaki 21. günde tekrarlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrasında sigara içme durumundan bağımsız olarak tüm klinik parametrelerde azalma olduğu ve sigara içenlerde bu değişikliğin daha az olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan ultrasonografik ölçümler sonrasında cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrasında diş eti kan akışı değişiminin sigara içmeyen grupta daha fazla olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda periodontal enflamasyonun ortadan kalkmasıyla sigara içmeyen grupta daha fazla olmak üzere dişeti kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Early Healing After Non-Surgical Periodontal Treatment in Smokers by Clinical Parameters and Ultrasonography The main goal of this study is to compare changes in clinical parameters and ultrasonically measured blood flow and gingival thickness in smokers and non-smokers after non-surgical periodontal treatment. The study included 56 people with stage III periodontitis, 28 of whom were smokers and 28 were non-smokers. Non-surgical periodontal treatment was performed after the patients' clinical periodontal measurements and gingival thickness and blood flow were evaluated by ultrasonography. On the 21st day after treatment, all measurements were repeated. According to the study's findings, there was a decrease in all clinical parameters after non-surgical periodontal treatment, regardless of smoking status, and this change was less in smokers.. After non-surgical periodontal treatment, gingival blood flow change was higher in the non-smoker group based on ultrasonographic measurements. All at the same, with the resolution of periodontal inflammation, statistically significant reductions in gingival thickness were observed, with the non-smoker group showing the greatest reduction.