The construction of adult phobias: A study through discourse analysis
Yetişkinlik çağı fobilerinin inşası: Bir söylem analizi çalışması
- Tez No: 739599
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA SARI DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerin fobiyi dillerinde nasıl inşa etikleri ile ilgili olan çalışmanın amacına kısaca değinilmiştir. Çalışmanın amacına ulaşabilmek için Söylemsel Psikoloji'ye özgü olan söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında fobisi olduğunu belirten on katılımcı ile birer görüşme yapılmıştır. Görüşmelerin yazı dökümleri MAXQDA Plus 2020 isimli yazılım ile kodlanmıştır. Analiz sonucunda sekiz tane açıklayıcı repertuar tespit edilmiştir. Bunlar; 1. Fobi ile Kontrol Üzerinden Bir İlişki, 2. Fobi Nesnesinin Parçalarına Yönelik Detaylı Tasvir, 3. Fobi Nesnesi ile Meşguliyet, 4. Fobi Nesnesiyle İlişkili Olarak Bakış, 5. Fobi ile İlişkili Olarak Bedensel Semptomlar, 6. Fobi Nesnesiyle Temas, 7. Fobi Üzerinden Kazanım, 8. Fobi Nesnesinden Kaçış. Ayrıca, analiz sonucunda üç tane pozisyonun kullanıldığı görülmüştür. Bunlar; 1. Zarar Veren Olarak Konumlanan Fobi Nesnesi, 2. Fobi Deneyiminin Bir Parçası Olarak Annenin Varlığı, 3. Fobi Deneyiminin Bir Parçası Olarak Babanın Varlığı. Tartışma kısmında sekiz açıklayıcı repertuar ve üç pozisyon, birbirinden bağımsız olarak, tartışılmıştır. Sonraki kısımda ise çalışmanın klinik sonuçları, çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve gelecek çalışma önerileri ile çalışmaya dair genel sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of the research related to how adults with phobias construct the phobia in their language is given briefly. Discourse analysis specific to Discursive Psychology was used to achieve the research's goal. Each of the ten adults who indicated that they had phobia experiences took part in the interviews only once. The transcription of the interview was coded via the software MAXQDA 2020 Plus. The analysis was accomplished based on the interpretative repertoires and the positions. Eight interpretative repertoires were found as follows: 1. The Relationship with the Phobia Object through Control, 2. Detailed Depiction Focusing on Fragments of Phobia Objects, 3. Preoccupation with The Phobia Object, 4. The Gaze of the Phobia Object, 5. Bodily Symptoms Associated with Phobias, 6. The Contact with Phobia Objects, 7. The Gain Through Phobias, 8. Escape from the Phobia Object. As a result of the analysis, three positions were found as follows: 1. Positioning the Phobia Object as Harmful, 2. Mother's Presence as a Part of the Phobic Experience, 3. Father's Presence as a Part of the Phobic Experience. In the discussion part, eight interpretative repertoires and three positions were handled separately. Subsequently, the clinical implications of the study, the strengths and limitations of the study, the suggestions for future studies, and the general conclusion of the study were covered.