ABD'nin devlet dışı silahlı aktörlere yaklaşımı: Suriye İç Savaşı ve PKK/PYD/YPG örneği
The US approach to non-state armed actors: The Syrian Civil War and the example of PKK/PYD/YPG
- Tez No: 739681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OLÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) günümüz dünyasında sahip olduğu ekonomik ve teknik imkanlar sebebiyle kendi sınırları dışında yaşanan gelişmeleri çok yakından takip etmektedir. ABD bu gelişmeleri sadece takip etmekle kalmayıp devlet çıkarı kapsamında geliştirdiği politikaların farklı ülkelerde uygulanmasına azami önem göstermektedir. Bu vesileyle demokrasi ve özgürlük talebiyle bazı ülkelerde ortaya çıkan Arap Baharının bir uzantısı durumunda hayata geçirilen Suriye İç Savaşı'na ABD'nin müdahil olmamasını beklemek de mantık dışı olacaktır. Suriye'de meydana gelen istikrarsız düzene kendi hayati çıkarları doğrultusunda müdahale etmek isteyen ABD, Suriye'de kendi ordu mensuplarını bilfiil görevlendirmek yerine az bir kuvvet kullanarak bölgedeki devlet dışı silahlı aktörleri harekete geçirme yolunu tercih etmiştir. PKK'nın (Kürdistan İşçi Partisi/Partîya Karkerên Kurdistanê) bir uzantısı durumunda bulunan PYD (Demokratik Birlik Partisi/Partiya Yekitiya Demokrat) ve onun silahlı unsuru olarak faaliyet gösteren YPG (Halk Savunma Birlikleri/Yekîneyên Parastina Gel) birliklerine birçok kez askeri malzeme ve nakdi yardım yapan ABD, bölgedeki baskın konumunu devam ettirmek istemektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı ABD'nin devlet dışı silahlı aktörlere yaklaşımını kavrayarak PKK'nın bir uzantısı şeklinde Suriye'de faaliyet gösteren PYD/YPG'ye olan yardımlarını anlamlandırmak ve önemli noktaları tespit etmektir. Çalışmada neorealist paradigma çerçevesinden değerlendirmeler yapılacak ve ABD'nin devlet dışı silahlı aktörlere yaklaşımı ve bu yaklaşımın sonuçları analiz edilmeye çalışılacaktır. Tez'de literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılarak söz konusu aktörler hakkında bugüne kadar kaleme alınmış akademik kaynaklar, basın yayın kuruluşlarının çalışmaları ve devlet raporlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United States of America (USA) closely follows developments outside its borders due to the economic and technical opportunities it has in today's world. The USA not only follows these developments, but also attaches utmost importance to the implementation of policies developed within the scope of state interest in different countries. On this occasion, it would be unreasonable to expect the USA not to get involved in the Syrian Civil War, which was implemented as an extension of the Arab Spring that emerged in some countries with the demand for democracy and freedom. The USA, which wanted to intervene in the unstable order in Syria in line with its vital interests, preferred to mobilize the non-state armed actors in the region by using a small amount of force, instead of actually deploying its own army members in Syria. PYD (Democratic Unity Party/Partiya Yekitiya Demokrat) which is an extension of the PKK (Kurdistan Workers Party/Partîya Karkerên Kurdistanê) and YPG (People's Defense Units/Yekîneyên Parastina Gel) units operating as its armed element many times provided military equipment and cash. The USA, which provides aid, wants to maintain its dominant position in the region. In this context, the aim of the study is to understand the approach of the USA to non-state armed actors, to make sense of its aid to the PYD/YPG operating in Syria as an extension of the PKK, and to identify important points. In the study, evaluations will be made within the framework of the neorealist paradigm and the approach of the USA to non-state armed actors and the results of this approach will be analyzed. In the thesis, using literature review and document review methods, academic sources, studies of media organizations and government reports about the actors in question have been used.