Samed Vurgun'un eserlerinden örneklerle Azerbaycan Türkçesinde edatlar
Prepositions in Azerbaijani Turkish with examples from the works of Samed Vurgun
- Tez No: 739742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
“Samed Vurgun'un Eserlerinden Örneklerle Azerbaycan Türkçesinde Edatlar”adlı bu çalışmada, Azerbaycan Türkçesindeki edatlar tespit edilmeden önce Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi dilciliğindeki edatlar ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapıldı. Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi dilciliğindeki edatların tanımlarına, tasniflerine ve terim farklılıklarına yer verildi. Ardından, Azerbaycan Türkçesi dilciliğindeki gramer çalışmalarından toplanan bilgilerden hareketle edat ve çekim edatı görevinde kullanılan kelimeler tespit edildi. Daha sonra Samed Vurgun'un eserlerinde mevcut olan edatlar tarandı. Tarama sonucu tespit edilen edatlar; yapılarına göre, anlamlarına göre ve çekim edatlarına göre incelendi ve bu edatların geçtiği örneklere, edatların açıklamalarıyla birlikte yer verildi.
Özet (Çeviri)
In the thesis named“Prepositions in Azerbaijani Turkish with examples from the Works of Samed Vurgun”. Before the Azerbaijanese prepositions were identified, extensive research was conducted on the prepositions in Turkish and Azerbaijanese linguistics. There are definitions, classifications, and term differences of prepositions in Turkish and Azerbaijanese linguistics. Then, according to the information gathered from the grammar works in Azerbaijanese linguistics, the words used in the postposition and inflectional preposition task were identified. Subsequently, the prepositions in the works of Samed Vurgun were examined. Prepositions identified as a consequence of lexicon were examined according to their structures, meanings, inflectional prepositions, and examples of these prepositions were included with their explanations.