KOSGEB Ankara eğitim merkezinde uygulanan eğitim programlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 73978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojide meydana gelen hızlı değişme ve gelişmeler bütün sektörlerde çalışan insangücünün sürekli eğitimini zorunlu kılmaktadır. Sürekli eğitimin en temel yollarından birisi de çalışanlara yönelik hizmet içi eğitim etkinlikleridir. Bu etkinliklerin verimliliği nitelikli insangücü yetiştirmenin önkoşuludur. Bu nedenle bu araştırmada KOSGEB tarafından yürütülen hizmet içi eğitim etkinliklerinde uygulanan eğitim programlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ele alınan konu ile ilgili genel bilgiler ve ikinci bölümde araştırmada izlenen sistematik bulunmaktadır. Üçüncü bölümde işverenlerin görüşleriyle ilgili, dördüncü bölümde katılımcıların görüşleriyle ilgili bulgular ve son bölümde de özet, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmada işveren ve katılımcı olmak üzere iki ayrı evren bulunmaktadır. Her bir evrene uygulanmak üzere iki ayrı ölçme aracı geliştirilmiştir. Katılımcılara anket formu, işverenlere ise görüşme formu araştırmacı tarafından tek tek bulundukları yerlere gidilerek uygulanmıştır. Araştırmada katılımcı ve işveren görüşlerinden elde edilen bulgulara göre KOSGEB'in hizmet içi eğitim etkinliklerinin genellikle yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid changes and developments in science and technology requires continuous training of manpower working in all sectors. One of major ways of continuous training is in-service training activities toward workers. Efficiency of such activities is prerequisite of qualified manpower training. For this reason in this study it is aimed to evaluate training programs used in-service training activities of KOSGEB. This study is composed of five chapters. General information about the subject takes place at the first chapte and the method followed in this study takes places at the second chapter. Finding related to employer views take places at the third chapter and findings related to attendants of in-service trainings take places at the fourth chapter. Summmary, conclusions and recommendations take places at the last chapter. In the research, there are two populations, one for employers and one for trainees. Two different measuring insturument are developed for each populations. Questionnaire to trainees and interview form to employers applied by researcver in their places where they work. According to findings, it is seen that in-service training programs used by KOSGEB are found satisfactory by both of attendants and employers.