Covid-19 salgınında koku ve tat kaybı gelişen hastaların semptomlarının inflamatuar parametrelerle ilişkisi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship of symptoms with inflammatory parameters and the effect on quality of life of patient who developed loss of smell and taste in the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 681352
  2. Yazar: ERENGÜL BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, Covid-19 hastalarında kemosensör işlev bozukluğunun şiddetini araştırmak, tat ve koku disfonksiyonunun; demografik özellikleri, hastaneye yatış, semptomlar, komorbiditeler, kan biyobelirteçleri ve hastaların yaşam kaliteleri üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Covid-19 hastalığı; ilk defa Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Asemptomatik seyirden akut solunum yetmezliği sendromuna ve ölüme kadar geniş bir klinik yelpazeye yayılan enfeksiyondur.Covid-19 ile ilişkili anosminin iyileşmesi genellikle haftalar içinde gerçekleşirken, tipik postviral anosmide iyileşme ayları bulabilir. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne Ekim 2020- Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü ve PCR +'liği hastanemizce kayıt altına alınan hastalardan oluşmaktadır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, % değerleri, sürekli verilerde ise ortalama±standart sapma (Ort±SS) ve medyan interquartile range (25-75 persantil) değerleri ile gösterilmiştir. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-kare) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 52'si (%46,8) kadın, 59'u (%53,2) erkek olmak üzere toplam 111 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 50,6±18,0 (min=18-maks=92) bulunmuştur. Koku kaybı olan 57 kişi (%51,4), tat kaybı olan 49 kişi (%44,1) gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Covid-19 disease; It first appeared in December in Wuhan, China. It is an infection that spreads over a wide clinical spectrum from asymptomatic course to acute respiratory failure syndrome and death. Recovery from anosmia associated with Covid-19 usually occurs within weeks, whereas recovery from typical postviral anosmia can take months. The aim of our study is to investigate the severity of chemosensory dysfunction in Covid-19 patients, to determine the taste and smell dysfunction; The aim of this study is to evaluate the effect on demographic characteristics, hospitalization, symptoms, comorbidities, blood biomarkers and quality of life of patients. Materials and Methods: It consists of patients over the age of 18 who applied to İnönü University Turgut Özal Medical Center between October 2020 and January 2021 and whose PCR + was registered by our hospital. Analyzes were evaluated in SPSS(Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package program. In the study, descriptive data are shown as n and % values in categorical data, and mean±standard deviation (mean±SD) and median interquartile range (25-75 percentile) in continuous data. Chi-square analysis was used to compare categorical variables between groups. Results: A total of 111 patients, 52 (46.8%) female and 59 (53.2%) male, were included in the study. The mean age of the patients was 50.6±18.0 (min=18-max=92). There were 57 people (51.4%) with loss of smell and 49 people (44.1%) with taste loss.