Lise öğrencilerinin çocukluk dönemlerine ilişkin algıladıkları anne-baba davranışları ile kendini kabul düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 73992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEN TOPSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
110 ÖZET Bu araştırmada, lisede öğrenim gören kız ve erkek ergenlerin, çocukluk dönemlerine ilişkin (yaklaşık 5-12 yaş arası) olarak anne ve babalarının bazı davranışlarını algılamaları ile kendini kabul düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, Ankara il merkezindeki altı resmi genel lisenin ikin ci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler arasından, oranlı tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 194'ü kız ve 207'si erkek olmak üzere toplam 40 1 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, öğrencilerin kendini kabul düzeyleri“Kendini Kabul Envanteri Lise Formu”ile, çocukluk dönemlerine ilişkin algı ladıkları anne-baba davranışları“Algılanan Anne-Baba Davranışla rı Envanteri”ile, kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Ayrıca, bu araştırma kapsamında Kendi ni Kabul Envanteri Lise Formu ve Algılanan Anne-Baba Davranış ları Envanteri'nin geçerlik ve güvenirlikleri yeniden test edilmiştir. Korelasyon türü ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada, elde edilen verilerin istatistiksel analizi Pearson Mo mentler Çarpımı Korelasyon yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Kız öğrencilerin kendini kabul düzeyleri ile çocukluk dönem lerine ilişkin olarak hem anneleri hem de babalan için algıladıklarıIll tutarlı disiplin, ilgi-şefkat gösterme ve amaçlarına ulaşmada yar dımcı olma davranışları arasında pozitif ilişki; koruyuculuk, fizik sel cezalandırma ve duygusal cezalandırma davranışları arasında ise negatif ilişki bulunmuştur. 2. Erkek öğrencilerin kendini kabul düzeyleri ile çocukluk dö nemlerine ilişkin olarak hem anneleri hem de babalan için algıla dıkları tutarlı disiplin ve amaçlarına ulaşmada yardımcı olma dav ranışları arasında pozitif ilişki bulunurken; babaları için algıladıkları ilgi-şefkat gösterme davranışları arasında pozitif ilişki, fiziksel cezalandırma davranışları arasında ise negatif ilişki elde edilmiştir. 3. Erkek öğrencilerin kendini kabul düzeyleri ile annelerinin ilgi-şefkat gösterme davranışları arasında ve gerek annelerinin ge rekse babalarının koruyuculuk ve duygusal cezalandırma davra nışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 4. Kız ve erkek öğrencilerin kendini kabul düzeyleri ile anne ve babalarının başarı için baskı davranışları arasında anlamlı bir iliş kiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak; araştırma bulguları, lise öğrenimi gören kız er genlerin kendini kabul düzeylerinin, çocukluk dönemlerindeki hem annelerinin hem de babalarının davranışlarıyla ilişkili olduğunu; erkek ergenlerin kendini kabul düzeylerinin ise daha çok babaları nın davranışlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY In this study; it had been examined that the relationship between the self-acceptance level and the perceiving some parental behaviours of a group of High School teenagers concerning with their childhood period-implying ages 5 upto 12. The study had been carried out on 401 students -of whom 194 are female and 207 are male- selected by the method of the typification of proportioned rank from the second grade of the six public schools located in the central province of Ankara. The self-acceptance level, perceiving parental behaviours regarding the childhood period and the information about personal qualities were determined by respectively;“Self-acceptance Inventory High School Form”,“Perceived Parenting Questionnaire”, and“Personal Information Form”through this study. By means of using all above mentioned materials, the validity and the reliability of those forms and questionnaires had been tested anew. Correlation type rapportive scanning model had been applied during the study. The process of Pearson Pruduct - Moment Correlation had been practised to analyse the datum statistically. To summarize the findings on the end are the following below; 1. The principled discipline, nurturance, and instrumental companionship that the female students perceived for both their mothers and fathers related to their childhood period indicated113 positive correlation; whereas the protectiveness, physical punishment and affective punishment behaviours presented negative correlation. 2. For the male students; in one hand it was fixed positive correlation between the principled discipline and instrumental companionship that they perceived for both their mothers and fathers together, on the other hand the nurturance behaviours they perceived for their fathers, presented positive correlation; but again just for their fathers concerning with the teenagers' childhood period, physical punishment behaviours proved negative correlation. 3. There was no significant relation between the male students' self-acceptance level and their mothers' nurturance behaviour and whether their mothers, or their fathers' protectiveness and affective punishment behaviours. 4. The relationship between the self-acceptance level of both female students and male students, and the achievement pressure behaviour that was oriented by their fathers wasn't significant. Consequently; we can say that the female students' self-acceptance level is directly related to their parents together, but for the male students' self-acceptance level, fathers play more dominant role, and related to the teenagers' childhood period their fathers' impact is much more noteworthy.