Factors affecting university students' restaurant choices: The case of Antalya
Üniversite öğrencilerinin restoran seçimlerini etkileyen faktörler: Antalya ili örneği
- Tez No: 739922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEMİH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin restoran seçimlerini etkileyen faktörleri bulup, sektörde hizmet veren restoranların üniversite öğrencileri tarafından daha çok tercih edilebilir olmasını sağlayan kriterlerin değerlendirilmesi ve geliştirilebilir yönlerinin ve buna bağlı olarak yiyecek içecek hizmetleri sektörünün gelişmesi için önerilerin sunulması. Türkiye gayrisafi yurtiçi hasılasının %54,6'sını oluşturan hizmet sektörünün önemli bir parçası olan yiyecek içecek hizmetleri işletmeleri bu gelir konusunda önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada büyük bir öğrenci nüfusuna sahip olan Antalya şehrinde bulunan restoranların öğrenciler tarafından tercih edilmeleri araştırılmıştır. Yiyecek içecek hizmetleri için büyük bir gelir potansiyeline sahip öğrencilerin tercihleri, restoranların pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde yön verebilir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, Antalya Bilim Üniversitesi öğrencilerine, restoran tercihleri ile ilgili sorular sorulmuş olup, DINESERV Hizmet Kalitesi ölçeği ile restoran memnuniyet anketi yaptırılmış olup hizmet kalitesi boyutları ile memnuniyet arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak; öğrencilerin restorana gitme sebeplerinin en başında sosyalleşme ihtiyacını gidermek olduğu tespit edilmiştir. Hizmet kalitesi unsurlarından güvenirlik, heveslilik, güvence ve empati üniversite öğrencilerinin restoran memnuniyetini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the factors affecting the restaurant choices of university students, to evaluate the criteria that make the restaurants serving in the sector preferable by university students, and to offer suggestions for the development of the food and beverage services sector. Food and beverage services businesses, which are an important part of the service sector, which accounts for 54.6% of Turkey's gross domestic product, play an important role in this income. In this study, it was investigated that the restaurants in Antalya, which has a large student population, are preferred by students. The preferences of students with a great income potential for catering services can guide the marketing strategies of restaurants. In line with the purpose of the study, Antalya Bilim University students were asked questions about their restaurant preferences, and the DENESERV service quality scale and restaurant satisfaction survey were made, and the relationship between service quality dimensions and satisfaction was examined. As a result, it has been determined that the first reason for students to go to restaurants is to meet their socialization needs. Reliability, responsiveness, assurance, and empathy, which are among the elements of service quality, affect the restaurant satisfaction of university students.