İşletmelerde performans yönetiminin motivasyonel etkisi
Motivational effect of performance management in businesses
- Tez No: 739935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde küresel dünya; teknoloji, bilim, yönetim, ekonomi, iletişim gibi birçok alanda günden güne sürekli ilerlemeye tanık oluyor. Trendleri ve ilerlemeyi yakalamak ve başarılarını güvence altına almak için işletmelerin modern yöntemlere adapte olmaları gerekmektedir. İnsan kaynakları fonksiyonu işletmenin kilit işlevlerindendir. Performans yönetimi; şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bir yönetici ve çalışan arasında tüm yılı kapsayan, devam eden bir iletişim sürecidir. İşletmelerin verimli çalışması, sadece insan kaynaklarının etkin yönetimine değil, aynı zamanda çalışanların verimliliğinin artırılmasına da bağlıdır. Çalışan motivasyonu, verimliliği artırmanın anahtarıdır. Motive olmuş insan kaynağının katkılarının bilincinde olan işletmeler, çalışanları motive etmek için farklı motivasyon araçlarını sıklıkla kullanmaktadır. Bu çalışma, birinci bölümde performansı tanımlamaya başlayarak, performans yönetim sisteminin işgörenler üzerindeki motivasyonel etkisini motivasyon kavramı ile birlikte değerlendirmektedir. Bu çalışmada ele alınan örnek şirkette uygulanan performans yönetim sisteminin motivasyon üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığının, varsa bu ilişkinin hangi yönde olduğunun, işgörenler üzerinde uygulanan anket neticesinde ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda performans yönetim sistemi uygulanan bir işletmede çalışan kişilere anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket analizi ile ilgili olarak işletmelerde uygulanan performans yönetim sistemlerinin motivasyonuna etkisiyle ilgili genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan analiz sonucunda motivasyon araçları ve performans yönetimi sistemi arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Etkin bir performans yönetim sistemi uygulanan işletmelerdeki işgörenlerin motivasyonlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte motivasyonun alt boyutlarından olan ekonomik, psikososyal ve örgütsel araçların çalışan performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global world witnesses constant progress in daily basis in many fields such as technology, science, management, economy and communication. To catch up with the trends and progress as well as to secure their success, businesses need to adapt modern methods. Human resources are the key function of business and lead the businesses to success if it is efficient and effective. Performance management is an ongoing communication process between a supervisor and an employee, covering the entire year, to help the company achieve its strategic goals. Employee motivation is the key in increasing productivity. Different motivation tools to motivate employees are frequently visited by the businesses aware of the contributions of motivated human resources. This article evaluates the motivational effect of the performance management system on human resources along with the motivation concept by starting to define performance in the first part. It is aimed to reveal whether the performance management system applied in the sample company discussed in this study has any effect on motivation, and if so, in which direction this relationship is, as a result of the questionnaire applied to the employees. In this context, a survey study was conducted on people working in an enterprise where a performance management system was applied. Regarding the survey analysis, general evaluations were made about the effect of the performance management systems applied in the enterprises on the motivation. As a result of the analysis made in this study, it was determined that there is a positive relationship between motivation tools and the performance management system. It has been observed that the motivation of the employees in the enterprises where an effective performance management system is applied is higher. However, it was concluded that economic, psychosocial and organizational tools, which are sub-dimensions of motivation, affect employee performance positively.