Türk İş Hukukunda işyeri ve işletme kavramları
- Tez No: 73994
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Batı ülkelerinin bir çoğunda olduğu gibi Türk İş Hukukunda da işyeri ve işletme kavramları referans kavramlar olarak hukuki düzenlemelerde yer almıştır. Ferdi ve toplu iş ilişkilerinin meydana geldiği işyeri ve işletme mekanları, iş hukuklarında her zaman önemini korumuştur. Bu nedenlerle biz bu iki kavramın tanım ve muhtevasının ortaya konulması gerektiğine inanmaktayız. Çalışmamızın ilk bölümünde; genel anlamda işyeri ve işletme kavramlarının muhtevası üzerinde durduk. Daha sonra bu kavramların benzer kavramlarla olan ilişkisini inceledik. Bu bölümde son olarak bu kavramların çalışma hayatındaki doğuşunu ve gelişimini inceledik. İkinci bölümde; işyeri ve işletme kavramlarının hukuki düzenlemeler içindeki yerini ve önemini ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde; çalışma hayatında ortaya çıkan yeni gelişmelerin işyeri ve işletme kavramları üzerinde ne gibi etkiler yarattığını ortaya koyduk. Sonuç olarak; her türlü sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler karşısında işyeri ve işletme kavramlarının ortak bilimsel tanım ve unsurlarım açıklamak bu çalışmamızın en büyük amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
As in the other western countries, workplace and business enterprise concepts are accepted in Turkish Labor law reference as concepts in the Turkish legislation too. The workplace and business enterprise-sites where the individual and communitive relationships take place, served its importance in Labor law at every time. Because of these reasons, we think that the definitions and content of these two concepts needs to be explained. In the first part of our research, we gave importance to the content of workplace and business enterprise concepts in general. Later, we examined the relationship between these two concepts and the other similar concepts. In this part we examined the coming out and development of these concepts in labor history. In the second part; we tried to explain the importance of workplace and business enterprise concepts in the legislation. In the third part; we explain how the new developments that came out in labor life was effected on workplace and business enterprise. Consequently; it was the greatest aim of these work to explain the similar scientific definitions and elements of workplace and business enterprise in respect to the all of social, economical and technological development.