EFL teachers' perceptions regarding the contribution of CELTA to their professional development
İngilizce öğretmenlerinin CELTA sertifika programının mesleki gelişimlerine katkısı konusundaki algıları
- Tez No: 740045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM EVEYİK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı of Certificate of Teaching English to Speakers of Other Languages (CELTA) programının İngilizce öğretmenlerinin Türkiye bağlamında mesleki gelişimlerine katkısını incelemektir. Bu çerçevede, öğretmenlerin bu sertifikayı edinmek isteme sebepleri, bu sertifika programının öğretmenlerin öğretimi ve mesleki gelişimlerine katkıları ve son olarak öğretmenlerin gelecekte planlanmakta olan CELTA programlarına dair önerileri incelenmiştir. Bu nitel çalışma için veri, açık uçlu anket ve görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Açık uçlu anket Türkiye'de öğretmenlik deneyimi olan 16 İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. Daha sonra, bu öğretmenlerden dördüne yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Veriler öğretmenlerin bu programa katılmaktan memnun olduğunu göstermiş ve katılımcılar katılma sebepleri olarak daha iyi iş fırsatları elde etmek, çeşitli öğretim yöntemleri kullanmak ve yapıcı geri bildirim almak gibi pedagojik, bireysel, ve mesleki sebeplere değinmişlerdir. Bu programın öğretime etkisine ilişkin, veriler bu programın sınıf yönetimi, ders planlaması, materyal geliştirme gibi genel, mesleki, ve akademik değişimlere sebep olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, teori ve pratik arasındaki boşluğu doldurmak için hizmet öncesi eğitimde pratiğe daha fazla odaklanılabileceğini ve öğretmen adaylarına öğretmenlik uygulamaları sonucunda daha fazla geri bildirim verilebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, hizmet öncesi eğitim programları daha yansıtıcı ve işbirlikçi şekilde uygulanmalıdır. Bunun yanında, hizmet içi öğretmen yetiştirme programları yukarıdan aşağıya bir yaklaşımdan ziyade ihtiyaç odaklı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the impact of Certificate of Teaching English to Speakers of Other Languages (CELTA) on EFL teachers' professional development from the perspective of those who have this certificate. Within this framework, teachers' reasons to get this certificate, the impact of this training on their teaching and professional development, and finally their suggestions for the future implementation of CELTA training were investigated. For this qualitative study, the data was collected through an open-ended questionnaire and an interview. The open-ended questionnaire was administered to 16 EFL teachers who are experienced in teaching in Turkish context. Later, a semi-structured interview was conducted with four of these participants. The findings suggest that teachers find it beneficial to take this certificate due to some pedagogical, personal, and professional reasons including getting better job opportunities, utilizing diverse instructional methods, and getting constructive feedback. Regarding the impact of this training on their teaching, the findings suggest that this certificate program led to general, professional, and academic changes on their classroom management, lesson planning, and material development. These findings suggest that there can be more focus on practice and during their pre-service education to bridge the gap between theory and practice and the candidate teachers can be given more feedback as a result of their practices. In addition, pre-service education programs should be applied in a more reflective and collaborative manner. Furthermore, in-service teacher training programs should be more need-driven rather than to be approached in a top-down manner.