Sarkopenisi olan ve olmayan geriatrik bireylerde fonksiyonel kapasitenin ve geriatrik sendromların varlığının değerlendirilmesi
The analysis of functional capacity and presence of the geriatric syndromes in geriatric individuals with and without sarcopenia
- Tez No: 740082
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve amaç: Sarkopeni ve diğer geriatrik sendromlar ortak risk faktörlerine sahiptir. Hangi hastada hangi sendromun gelişebileceğini önceden tahmin etmek ve bireye dayalı önleme-tedavi seçenekleri geliştirmek açısından önemlidir. Bu çalışmada sarkopeninin diğer geriatrik sendromlarla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem:Bu kesitsel çalışma, 04.08.2022 ile 01.09.2022 tarihleri arasında, Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri sarkopenisi olan 79 hasta ve bu hastalarla yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşlenmiş sarkopenisi olmayan 153 hastaolmak üzere toplam 232 hasta üzerinde yapıldı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiştir. İki bağımlı ölçümün karşılaştırılmasında normal dağılan değişkenlerde Eşleştirilmiş t testi, normal dağılmayan değişkenlerde Wilcoxen testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 windows versiyon paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction and aim: Sarcopenia and other geriatric syndromes share common risk factors. It is important to predict which syndrome may develop in which patient and to develop individual-based prevention-treatment options. In this study, we investigated the association of sarcopenia with other geriatric syndromes. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted in 79 patients aged 65 years and older with sarcopenia who applied to Gaziantep University Hospital Geriatrics Department between 04.08.2022 and 01.09.2022, and 153 patients without sarcopenia matched with these patients in terms of age, sex and education. performed on a total of 232 patients. The conformity of the numerical variables to the normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test. Paired t-test was used for normally distributed variables and Wilcoxen test was used for non-normally distributed variables to compare two dependent measurements. Analyzes were made with the SPSS 22.0 windows version package program.