The comparison of digital marketing strategies used by Turkish and local businesses in the Iraqi apparel market
Ortadoğu konfeksiyon pazarında Türk ve yerel işletmelerin kullandığı dijital pazarlama stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 740162
  2. Yazar: FADİYYA NOORİ HASAN ALJUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Irak ve Türkiye hazır giyim pazarında dijital pazarlamanın kullanımını tartışmaktadır. Çalışma bir bütün olarak dijital pazarlamanın ne olduğunu ve Türkiye ve Irak hazır giyim pazarının bunu pazarlama stratejileri olarak nasıl kullandığını yansıttı. Hangisinin daha başarılı olduğunu ve hangi bölgenin onu en çok kullandığını analiz etmek için ikisini de karşılaştırır. Çoğu işletmenin muzdarip olduğu temel sorun, kanallarını doğru şekilde kullanamadıkları için yüksek pazarlama maliyetleridir. Bu nedenle bu tez, dijital pazarlamanın farklı kanallarını, çekiciliğini ve taktiklerini ve bunların işletmelere nasıl fayda sağladığını incelemektedir. Bu çalışma, işletmelere bu pazarlama stratejisinin farklı yaklaşımlarına daha yakından bakmalarını sağlayacağından, özellikle Türkiye ve Irak hazır giyim pazarında dijital pazarlamaya derinlemesine bir bakış açısı sunacağı için önemlidir. Bu araştırma için hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Her iki yöntemin de kullanılması, toplanan sayım yanıtlarından güvenilir ve geçerli yanıtlar sağlayacaktır. Nicel araştırma, anket yapılan kişilerin sayısına dayanır ve bu nedenle ölçümlerin sayısı önce gelir. Nitel bir yaklaşım, örneklemin incelenmesinden farklı bakış açıları ve nedenler toplamayı içeren istatistiklere kapsamlı bir bakışla sonuçlanır. Nitel yöntem sayesinde Türkiye ve Irak giyim pazarlarında dijital pazarlamanın taleplerini, isteklerini ve kullanımını anlamak kolaylaştı. Nicel yaklaşım için kullanılan temel istatistiksel araçlar SPSS olup, örneklem evreni 20'si yerel, 20'si Türk olmak üzere 40 geçerli katılımcı seçilmiştir. Bu, bulguları sınıflandırmayı çok daha kolay hale getirdi ve sonuç olarak hipotez hakkında varsayımlarda bulunmak çok daha kolaydı. Bu etki sonuçlar bölümünde tartışılacaktır (bölüm 4). bu çalışmanın bulguları, Irak ve Türkiye hazır giyim pazarında dijital pazarlama kullanımının etkilerine meydan okumaktır. Bu çalışmanın sonuçları, Irak ve Türkiye hazır giyim pazarındaki birçok işletmenin aslında bu pazarlama stratejisini işletmelerine fayda sağlamak ve maliyetlerini azaltmak için kullandığını göstermektedir. Analiz, araştırma bölümünde tartışılacaktır. Ayrıca, sonuçlar hipotezleri kanıtlamak için araştırma bölümünde önemli çıkarımlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the use of digital marketing in the Iraqi and Turkish apparel market. The study has reflected upon what digital marketing is and how the Turkish and Iraqi apparel market has been using it as their marketing strategies. It further compares the two to analyze which has been more successful in doing so and which region been using it the most. The main problem that most businesses suffer from is their extensive marketing costs as they/re unable to use their channels the right way. Which is why this thesis scrutinizes the different channels, appeals and tactics of digital marketing and how they're of use to businesses. This study is critical because it will provide businesses an in-depth view of digital marketing specially in the Turkish and Iraqi apparel market, as it will give them a closer look at the different approaches of this marketing strategy. For this research, both qualitative and quantitative research methods were used. Using both methods will provide reliable and valid responses from the responses of the census gathered. Quantitative research is based on the quantity of several people surveyed, and thus the numbers of measurements come first. A qualitative approach results in a thorough look at the statistics, which includes gathering different point of views and reasons from surveying the sample. Understanding the demands, wants, and usage of digital marketing in the Turkish and Iraqi clothing markets was made easier because of the qualitative method. For the quantitative approach, the main statistical tools used were SPSS, the sample population of 40 valid participants were chosen out of which 20 were local and 20 were Turkish. This made it much easier to categorize the findings and, as a result, it was much easier to make assumptions about the hypothesis. This effect will be discussed in the results chapter. Moving forward, the findings of this study are term to challenge the effects of the use of digital marketing in the Iraqi and Turkish apparel market. The results of this study indicate that many businesses in the Iraqi and Turkish apparel market do in fact use this marketing strategy to benefit their businesses and reduce their costs. The analysis will be discussed in the research section. Furthermore, the results have indicated significant implications in the research part to prove the hypotheses.