Ofis çalışanlarında çok frekanslı biyoelektriksel impedans yöntemi ile ölçülen total ve segmental vücut analiz parametrelerinin incelenmesi
Investigation of total and segmental body analysis parameters measured by multi-frequency bioelectrical i̇mpedance method in office workers
- Tez No: 740191
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu araştırma fiziksel aktivite, vücut kompozisyonu ve sağlık durumu seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde fiziksel aktivitenin etkinliğini belirlemeyi hedeflemiştir. Yöntem: Çalışma Haziran 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlük 'ünde, işi dolayısıyla uzun süre oturarak çalışan ofis çalışanlarından çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 bireyle yürütülmüştür. Bireylere; Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Kısa Form-36 anketleri doldurulmuş ve TANITA MC-780 Biyoimpedans Cihazıyla vücut kompozisyonları ölçülmüştür. Bulgular: Bireylerin sağ ve sol bacak yağ oranıyla RL (Sağ Bacak Faz Açısı), LL (Sol Bacak Faz Açısı), RH (Sağ El Faz Açısı), LH (Sol El Faz Açısı), LELE (Bacak- Bacak Faz Açısı) arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur (p < 0,05). Bireylerin protein, mineral, bazal metabolizma, sıvı, hücre içi sıvı, hücre dışı sıvı, yumuşak yağsız kütle, iskeletsel ve organsal kaslar, kas kütlesi ve beden yoğunluğuyla aktivite puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki mevcuttur (p < 0,05). Yağsız kütleyle şiddetli aktivite ve oturma puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki mevcuttur (p < 0,05). Bireylerin ödem yüzdesiyle şiddetli aktivite puanı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunurken oturma puanıyla pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (p < 0,05). Bireylerin iç yağlanma alanıyla oturma puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki vardır (p < 0,05). HL (El Bacak Faz Açısı) faz açısıyla şiddetli aktivite düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur(p < 0,05). LL faz açısı ve LELE faz açısıyla orta düzey fiziksel aktivite puanı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır (p < 0,05). Bireylerin genel sağlık durumuyla yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (Pearson Correlation=0,49). Sonuç: Günün önemli bir kısmını sedanter davranışa ayıran bireylerin sağlık göstergelerinin pozitif etkilenmesi amacıyla fiziksel aktiviteye daha fazla ilgi göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Physical inactivity, which is one of the most important problems of today, affects people's health negatively. It is known that physical inactivity in adults is associated with a wide variety of diseases and causes of death. Quality of life is defined as the life in which individuals perceive themselves with their goals, expectations, concerns and standards against life in the culture and value system in which they live. Body composition gives us a lot of information about an individual's health status. The relationship between physical activity levels, quality of life and body compositions are unclear. Objective: This research aimed to determine the effectiveness of physical activity in evaluating the relationship between physical activity, body composition and health status levels. Methods: The study was carried out between June 2021- January 2022 at the Rectorate of Ağrı İbrahim Çeçen University with 60 individuals who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria, among office workers who had to sit for a long time due to their job. Individuals completed the Informed Voluntary Consent Form, International Physical Activity Questionnaire, and Short Form-36 questionnaires, and their body composition was measured with the TANITA MC-780 Bioimpedance Device. Results: There is a significant relationship between the right leg fat ratio and the left leg fat ratio and the RL (Right Leg Phase Angle), LL (Left Leg Phase Angle), RH (Right Hand Phase Angle), LH (Left Hand Phase Angle), LELE (Leg-Leg Phase Angle) phase angle of the individuals (p < 0,05). There is a positive and significant correlation between the individuals' protein, mineral, basal metabolism, fluid, intracellular fluid, extracellular fluid, soft lean mass, skeletal muscles, muscle mass, body density and organsal muscles and vigorous activity score (p < 0.05) . There was a significant positive correlation between lean mass and vigorous activity score and sitting score (p < 0.05). While there was a negative significant relationship between the edema percentage of individuals and the vigorous activity score, a positive significant relationship was found with the sitting score (p < 0.05). There is a positive and significant relationship between the lubrication area of the individuals and the sitting score (p < 0.05). It was determined that there was a positive and significant relationship between HL (Hand Leg Phase Angle) and vigorous activity level (p < 0.05). It was concluded that there was a negative significant relationship between LL phase angle and LELE phase angle and moderate physical activity score (p < 0.05). It has been determined that there is a statistically significant positive correlation between the general health status of individuals and their quality of life (Pearson Correlation=0.49). Conclusions: Individuals who spend a significant part of the day on sedentary behavior should show more interest in physical activity in order to positively affect their health indicators.