Sarı kantaronun majör depresif bozuklukta SSRI'a göre etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of ST. ST. john's wort according to SSRİ in major depressive disorder
- Tez No: 740192
- Danışmanlar: DR. AYŞE ÖZÇETİN ŞENÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Majör depresif bozukluk (MDB), dünya popülasyonunda en yaygın görülen psikiyatrik rahatsızlıktan biri olmakla beraber günümüzde nörobiyolojik altyapısı henüz tamamen anlaşılabilmiş değildir. MDB'li hastalarda görülen nöropatolojiyi hasarlı monoaminerjik yolaklarla açıklamaya teşebbüs eden ve bu alanda en önde gelen hipotezlerden biri de 'Monoamin Hipotezi'dir. MDB'ye karşı etkili görünen antidepresan türlerinden biri de serotonerjik yolakları etkileyen seçici serotonin geri alıp inhibitörleridir (SSRI). Bu ilaçlar, seratoninin sinaptik boşlukta geri alım sürecini yavaşlatır ve böylelikle bu nörotransmiterin sinaptik boşlukta daha uzun süre kalmasını sağlar. Fakat SSRI sınıfı ilaçların ciddi yan etkileri mevcuttur (Bhargava ve Khan, 2012; Freeman, 2009) . Hypericium perforatum (HP), genel olarak orta Avrupa'da 'sarı kantoron' olarakta bilinir depresyonun yıkıcı etkilerine karşı yüzyıllardır bitkisel bir çare olarak önerilmektedir. Fakat bu bitkinin güvenirliğine karşı literatürde bir fikir birliği sağlanmış olsa da etkinliğine dair literatürde mevcut olan ampirik kanıtlar çelişkilidir. Sarı kantoronun etkinliğine dair yapılan meta-analiz çalışmalarının dahiliyet kriterlerinin oldukça geniş olması, bu çelişkili bulguların açıklanabilmesinde başarısız olmuştur (Hypericum Depression Trial Study Group, 2002; Freeman ve ark., 2010; Linde ve ark., 2008) . Bu çalışmada sarı kantoron ve SSRI antidepresanlarının etkinliğini karşılaştıran dokuz çifte-körleme çalışması dahil edilerek meta-analiz yürütülmüştür. Çalışmanın bulgularına göre her ne kadar sarı kantoron özü SSRI'lara göre karşılaştırılabilinir bir yanıt gösterse de önceki meta-analiz çalışmalarının raporladığına göre sarı kantoronun tedavi edici etkinliği daha azdır. Bir başka önemli bulgu ise sarı kantoronun ekstrakte edilme yöntemine göre etkinliğinin değişiklik göstermesidir. Bu bulgu sarı kantoronun bileşenlerinin aynı zamanda dopamin nörotransmisyonunu regüle ettiğine dair bir ipucu olabilir. Çalışmanın bulguları sarı kantoron özünün SSRI sınıfı antidepresanlara göre hastalarda daha az yan etkisi görüldüğünü destekler niteliktedir. HP özünün etkinliğini bütünsel olarak değerlendirebilmemiz ve daha keskin yargılara varabilmemiz için literatürde daha fazla çifte-körleme çalışmasının mevcut olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder (MDD) is one of the most common psychiatric disorders among the world population in which current neurobiological understanding is lacking and incomplete. One of the most prominent hypotheses is the so-called 'monoamine hypothesis' which attempts to unify impaired monoaminergic pathways with the neuro-pathology that has been observed in patients with severe depression. One of the antidepressant drugs which seem to be effective against MDD is selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) acting on the serotonergic pathway. These drugs block the serotonin receptors and make the reuptake process slower which leads to serotonin neurotransmitters spending more time in the synaptic cleft. Even though behavioral changes are not immediately followed by neurophysiological changes in the neuroendocrine system eventually the majority of the patient goes into the remission phase. However, this class of antidepressants has major adverse effects for some patients and it is impossible to use regularly during the treatment phase (Bhargava ve Khan, 2012; Freeman, 2009) . Hypericum perforatum (commonly known as St. John's wort in central Europe) is a herbal remedy to reduce MDD's debilitating effects which have been used for centuries. However, although it seems there is a consensus regarding its safety, empirical evidence of its efficiency is conflicted. Furthermore, meta-analyses that have been conducted to understand whether it is effective against MDD have very broad sense of inclusion criteria Hypericum Depression Trial Study Group, 2002; Freeman ve ark., 2010; Linde ve ark., 2008) . In this study, a meta-analysis was conducted but only 9 double-blind studies that compares efficiency between SSRIs and St. John's worth are included. Results have shown, although St.John's wort has a comparable response to SSRI class antidepressants, it's less effective than it has reported in some of the past studies. Another finding regarding St. John's wort effectiveness, depends on its extracting methods. This finding could be a clue for some of the St. John's wort's components are acting on regulating dopaminergic neurotransmission. Results also supported the fact that St. John's worth has less adverse/side effects then SSRI antidepressants. Overall, if we would want to make more conclusive claims about St.John's wort efficiency, there should be more double-blind studies to include in the future meta- analyses.