eTwinning projelerinin öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Analysing the effect of eTwinning projects on teachers' critical thinking disposition according to the teachers' views
  1. Tez No: 740378
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NİHAT ŞAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı eTwinning projelerinin, öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisini öğretmen görüşlerine göre incelemektir. Bu çalışma, sıralı açıklayıcı karma desende tasarlanmış bir araştırmadır. Araştırmanın nicel boyutunun evrenini Malatya ilinde 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında devlet veya özel okullarda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 158'i eTwinning projelerine katılan öğretmen olmak üzere toplam 340 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunun katılımcılarını ise eTwinning projelerine katılmış 15 gönüllü öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği ile; nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde bilgisayar destekli programdan ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, eTwinning projelerine katılan öğretmenlerle katılmayanların eleştirel düşünme eğilimi puanları arasında, katılanların lehine anlamlı bir fark çıkmıştır. eTwinning projelerine katılan öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimlerinin çok yüksek olduğu görülmüştür. eTwinning projelerine katılan öğretmenlerin eleştirel düşünme eğilimlerinde cinsiyet ve eğitim durumları değişkeni açısından anlamlı farklılık görülmezken, kalite etiketi alma durumuna göre“gerçeği arama”alt boyutunda ödül alanlar lehine anlamlı bir fark çıkmıştır. Branş değişkenine göre ise“akıl yürütme”,“yargıya ulaşma”,“kanıt arama”,“sistematiklik”boyutlarında ve ölçeğin“toplam”ında dil grubu derslerine giren öğretmenler lehine anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Yaş ve kıdeme göre anlamlı ilişki bulunmazken; eTwinning projelerine katılım sayısı ile“gerçeği arama”alt boyutu puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. eTwinning projelerinin eleştirel düşünmeye katkısına ilişkin olarak, katılımcılar eTwinning projelerinin“dogmatizmden uzak ve özgün düşünebilmeyi”,“sonuç odaklı olmayı, doğru idrak, tahlil ve değerlendirme yapabilmeyi”,“bilimsel araştırma becerisi kazanmalarını”sağladıklarını belirtmişlerdir. Elde edilen bulgu ve sonuçlara dayalı olarak eTwinning projelerinin iller bazında teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması, Web-2 araçlarının kullanımı ve derslere entegrasyonuyla ilgili eğitimler verilmesi ve eTwinning projelerinin öğretmenlere yaratıcı düşünme, problem çözme gibi katkılarının da araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of eTwinning projects on teachers' critical thinking dispositions according to teachers' views. This study is a research designed in a sequential explanatory mixed design. The universe of the quantitative dimension of the research consists of teachers working in public or private schools in the province of Malatya in the 2021-2022 academic year. The sample of the research consists of 340 teachers, 158 of whom participate in eTwinning projects. The participants of the qualitative dimension of the research are 15 volunteer teachers who have participated in eTwinning projects. Quantitative data of the research were obtained with Marmara Critical Thinking Dispositions Scale; Qualitative data were obtained with a semi-structured interview form developed by the researcher. Computer aided program and content analysis were used in the analysis of the research data. As a result of the research, there is a significant difference between the critical thinking dispositions scores of teachers who participated in eTwinning projects and those who did not, in favor of those who participated. It has been observed that teachers who participate in eTwinning projects have a high disposition to think critically. While there is no significant difference in the critical thinking dispositions of teachers participating in eTwinning projects in terms of gender and educational status, there is a significant difference in favor of the award recipients in the sub-dimension of“searching the truth”according to the status of receiving the quality label. According to the branch variable, significant differences are observed in favor of the teachers who attended the language group classes in the dimensions of“reasoning”,“reaching a judgment”,“searching evidence”,“systematicity”and the“total”of the scale. While there is no significant relationship according to age and seniority; a positive and significant correlation is found between the number of participation in eTwinning projects and the scores of the“searching the truth”sub-dimension. Regarding the contribution of eTwinning projects to critical thinking, the participants stated that eTwinning projects enable them to“think original and far from dogmatism”,“be result-oriented, to make correct comprehension, analysis and evaluation”, and“acquire scientific research skills”. Based on the findings and results obtained, it is recommended to encourage and disseminate eTwinning projects on a provincial basis, to provide trainings on the use of Web-2 tools and their integration into lessons, and to explore the contributions of eTwinning projects to teachers such as creative thinking and problem solving.