İkdam üzerine bir araştırma-inceleme ve seçilmiş metinler- (1923)
A Studying on 'İkdam' -Searching and selected texts- (1923)
  1. Tez No: 74040
  2. Yazar: ALİ OSMAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
ÖZET Basın hayatının en önemli organlarından biri olan gazeteler, on altıncı yüzyıldan itibaren Avrupa'da yayınlanmaya başlamış ve düşünce sisteminin gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. Bizde ise gazetecilik faaliyetleri, 19.yüzyılın ortalarına doğru Tanzimat döneminde başlamış, geniş ufuklu bir dünyaya geçişte önemli bir basamak teşkil etmiştir. Bu dönemde, kamuoyunu aydınlatmayı amaçlayan gazeteler, aynı zamanda toplumdaki dengeleri de düzenleyen organlar olmuştur. Basında büyük karışıklıkların yaşandığı sıralarda, Batılılaşma ve ilerlemeyi hedefleyen yazılar aracılığıyla okuyucular sadece bilgilendirilmekle kalmayıp yeni gelişmelerden de haberdar edilmişlerdir. Gazetelerin halkı pasif bir topluluğun ötesinde görme anlayışları sayesinde düşünen, iradesini kullanan bir kesim ortaya çıkmıştır. Bu anlayışı sergileyen gazetelerden biri de İkdam'dır. Bu sebeple İkdam'ı incelemeye karar verdik. Tezimizin konusu 5 temmuz 1894 tarihinde Ahmet Cevdet tarafından çıkarılan ve yayın hayatına 31 Mart 1961 tarihine kadar devam eden İkdam gazetesinin 1923 yılında yayınlanan yazıları ve bu yılın bibliyografik incelemesidir. Tezimiz, giriş ve sonuç dışında, inceleme, bibliyografik fihrist ve seçilmiş metinler olmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde 1918-1923 yılları arasında yayınlanan gazetelerin, dönemindeki yeri ve işlevi anlatılmış; İkdam'ın bu yıllardaki önemi tespit edilerek Ahmed Cevdet hakkında kısaca bilgi sunulmuştur. Birinci bölümde İkdam'ın kültür hayatımızdaki yeri-muhtevası, şekil özellikleri ve yazar kadrosu- ele alınmıştır. İkinci bölümde ise 1923'te İkdam'da yayınlanan yazılar, yazar adına göre sıralanmış, yazarı belli olmayanlar da“İmzasız”başlığı altında alfabetik sıraya göre verilmiştir. Üçüncü bölümde, derginin genel yapısınıyansıtacak seçilmiş makaleler yer almıştır. Çalışmamızın sonuç bölümünde, gazetedeki yazıların incelenmesinden çıkan malzemeye dayanılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümü kaynakça, kişi adları dizini ile fotokopiler izlemektedir. Memleketin sosyal yapısının gelişmesine de katkıda bulunan İkdam, toplumun her kesiminden insanın eğitimi görevini üstlenmiş, devrin diğer gazeteleri gibi okuma ihtiyacına cevap vermeye, okuyuculara batıdan geçen yeni edebî türleri tanıtmaya çalışmış, bütün gücüyle halkı gelişen olaylar hakkında bilgi sahibi etmek için çaba sarfetmiş ve gazetecilik görevini yerine getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Newspapers which are the most important members of the publishing activities had been begun to publish starting from the 16 th Century in Europe and had great importance influencing the intelectual system. The activities for newspapers in Turkey had been started in the mid of 19 th Century in“Tanzimat”period and formed an important step for passing towards a world with wide horizons. At this period, the newspapers aimed the lighting of the public as well as satisfying the balance of the society. At this moment, the readers had not been informed from events only, but they had been also informed from new developments with the help of publications aiming westernization and improvement. Because of the understanding that the public was beyond a passive group of people, a society which think and use his will-power had been grown. One of the newspapers reflecting this understanding is“İkdam”. For this reason we decided to examine“İkdam”. Subject of our thesis is the publications issued in the year 1923 in İkdam which was published first in 5 the of July, 1894 by Ahmet Cevdet and continued to 31 * of March, 1961, and a bibliographical study on this year. Our thesis consist of three main sections including Study, Bibliographical Table of Contents and Selected Texts except the Introduction and the Conclusion. In Introduction, the positions and functions of the newspapers issued in 1918-1923 period had been explained, importance of İkdam'in this period had been concluded and a brief information about Ahmet Cevdet had been presented. In Study section, the position in our Cultural History, the content, the form and the aothor staff of İkdam had been considered. In section II, the texts issued in İkdam in 1923 had been sequenced in accordance with the name of the authors, the ones whoseIV authors were not definite had been sequenced in accordance with the alphabetical order named“Without signature”. In III rd Section, the articles reflecting the general structure of the newspaper had been selected. In conclusion, a general evaluation had been performed depending on the materials obtained from the texts issued in the newspaper. The source, the sequence of person names and photocopies follow this section.“İkdam”which had influence for the improvement of social structure had satisfied the education of the public from each category of society, trying for introducing new literature types sourced from Europe as the other newspapers at this period as well as giving information about developing events and performed the publishing duty.