Yeme bozukluğu tanısı konmuş ve konmamış bireylerde beden imgesinin sosyokültürel yordayıcıları
Sociocultural predictors of body image and body dissatisfaction among individuals with and without eating disorder
- Tez No: 740560
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Yeme bozukluğu tanısı konmuş ve konmamış kişileri; beden imgesi, maruz kaldıkları sosyokültürel tutumlar, sosyal karşılaştırma sonrasında deneyimledikleri kendilik, sosyal medya kullanımı açısından karşılaştırmayı amaçladık. Diğer bir amacımız her iki grupta beden ölçüsü tahmini, beden memnuniyetsizliği, ağırlık endişesi ve beden şekliyle ilgili endişelerin yordayıcılarını araştırmaktı. Yöntem: Çalışmamıza anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ya da tıkınırcasına yeme bozukluğu tanısı almış 44 hasta, yaş ve öğrenim yılı açısından eşlenmiş 44 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Katılımcılar demografik veri formu, Fotoğrafik Figürleri Derecelendirme Ölçeği, Görünüme Yönelik Sosyal Tutum Öçeği-4Gözden Geçirilmiş, Fiziksel Görünüme Dayalı Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Sosyal Medya Tutum Ölçeği (SMTÖ) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği'ni kağıt-kalem yöntemiyle doldurdu. Bulgu: Gruplar arasında beden memnuniyetsizliği, beden algısı bozukluğu açısından fark yoktu. Ağırlık endişeleri ve beden şekliyle ilgili endişeler arasında anlamlı farklılık vardı. İçselleştirilmiş: İnce/düşük yağ, İçselleştirilmiş: Kaslı, İçselleştirilmiş: Genel çekicilik, Baskı: Akran/önemli kişiler, Baskı: Medya puanları hasta grubunda daha fazlaydı. Fiziksel Görünüme Dayalı Sosyal Karşılaştırma Ölçeği'nin toplam puanı, Akran: Çekicilik, Akran: Grup Uyumu, Model alt ölçek puanları hasta grubunda daha fazlaydı. Ayrıca hastalar daha fazla sosyal izolasyona yol açan sosyal medya kullanımı ve sosyal medyada daha fazla sosyal yetkinlik arayışı bildirdi. Kontrol grubunda aileden gelen baskı ağırlık endişelerini yorduyordu. Hasta grubunda ise İçselleştirilmiş: İnce/Düşük Yağ ağırlık endişelerini ve beden şekliyle ilgili endişeleri yorduyordu. Sonuç: Yeme bozukluğu olanlar ağırlık ve beden şekilleriyle ilgili daha fazla endişe duymaktadır. Hasta grubunda içselleştirilmiş idealler ağırlık ve beden şekliyle ilgili endişeleri yordamaktadır. Kontrol grubunda ise aileden gelen baskı ağırlık endişelerini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare body image, exposed sociocultural attitudes, experienced self during social comparison and social media usage between individuals with and without eating disorder. We also aimed to investigate the predictors of body size estimation, body dissatisfaction, weight and body shape concerns. Method: 44 patients with anorexia nervosa, bulimia nervosa or binge eating disorder and 44 healthy individuals matched according to age and education year were included in the study. The participants filled demografic form, Photografic Figure Rating Scale, Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire-4Revised, Social Media Attitude Qustionnaire and Eating Disorder Examination Questionnaire, by paper and pencil method. Results: There was no difference in body dissatisfaction and body size estimation between the groups. There was significant difference in weight and body shape concerns. Internalized: Thin/Low Body Fat, Internalized: Muscular, Internalized: General Attractiveness, Pressures: Peer/Significant Others, Pressures: Media scores were higher in the patient group than the scores of control group. Also, the patients reported more social media usage that caused social isolation and more seeking social competence through social media. In the control group, the pressure from family predicted the weight concerns. In the patient group, Internalized: Thin/Low Body Fat scores predicted the weight and body shape concerns. Conclusion: The individuals with eating disorder were more concerned about weight and body shape. The internalized ideals predicted the weight and body shape concerns in the patient group. The pressure from family predicted the weight oncerns in the control group.