Savunma harcamalarının sanayileşme üzerindeki olası etkileri
Possible effects of defense expenditures on industrialization
- Tez No: 740561
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde kamu harcamaları içerisinde önemli bir yeri olan savunma harcamalarının ülkeler için giderek daha kritik bir konuma geldiği görülmektedir. Bu çalışmanın temel konusu ülkelerin yaptıkları savunma harcamalarının sanayileşme üzerindeki etkilerini incelemektir. Ülkelerin yaptıkları savunma harcamalarının etkilediği diğer harcamalar ile savunma harcamalarının artmasına neden olabilecek etkenler açıklanmıştır. Bu çalışmada mevcut yazın taranmış, savunma harcamaları ve sanayi büyüme oranları ile ilgili veriler toplanarak incelenmiştir. Savunma harcamalarının ekonomi üzerindeki genel etkilerine bakılmış daha sonra sanayileşme üzerindeki etkilerine yoğunlaşılmıştır. Çalışmada dünyada yapılan toplam savunma harcaması miktarının yaklaşık üçte birine sahip olan 30 ülke seçilmiş ve bu ülkelere ait 2001-2020 yılları arası veriler ele alınmıştır. Seçilen ülkelerin arasında Türkiye de yer almaktadır. Bu çerçevede ülkelerin yaptıkları savunma harcamalarının sonuçlarına bakarak, ülkelere ait sanayi büyüme oranlarıyla kıyaslanmıştır. İki değişken arasında anlamlı bir etkinin olup olmadığı SPSS (24.0) paket programı kullanılarak regresyon analizi ile ortaya koyulmuştur. Çalışmada 2001-2020 yılları arası dört döneme ayrılmış bir şekilde her dönem ayrı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda iki döneme ait 2011-2015 ve 2016-2020 yılları arasında yapılan savunma harcamaları miktarıyla sanayi büyüme oranları arasında anlamlı bir etkinin olduğu bulunmuştur. Buna karşılık 2001-2005 ve 2006-2010 dönemlerinde yapılan savunma harcamalarının miktarıyla sanayi büyüme oranları arasında anlamlı bir etki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that defense expenditures, which have an important place in public expenditures, are becoming more and more critical for countries. The main subject of this study is to examine the effects of defense expenditures of countries on industrialization. Other expenditures that are affected by the defense expenditures of the countries and the factors that may cause the increase in defense expenditures are explained. In this study, the current literature was scanned, data on defense expenditures and industry growth rates were collected and examined. The general effects of defense expenditures on the economy were examined, and then the effects on industrialization were focused. In the study, 30 countries, which have approximately one third of the total amount of defense expenditure in the world, were selected and the data of these countries between 2001 and 2020 were discussed. Turkey is among the selected countries. In this context, the results of the defense expenditures of the countries were compared with the industrial growth rates of the countries. Whether there was a significant effect between the two variables was determined by regression analysis using the SPSS (24.0) package program. In the study, each period was analyzed separately, divided into four periods between the years 2001-2020. As a result of the analyzes made, it was found that there is a significant effect between the amount of defense expenditures made between the two periods between 2011-2015 and 2016-2020 and the industrial growth rates. On the other hand, no significant effect was found between the amount of defense expenditures made in the 2001-2005 and 2006-2010 periods and the industrial growth rates.