Müzik öğretmeni adaylarının performans kaygıları ile çalgı öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between music teacher candidates' performance anxiety and instrument self-efficacy
  1. Tez No: 740841
  2. Yazar: EMİNE DİDEM ÜZÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKIN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören müzik öğretmeni adaylarının performans kaygıları ile çalgı öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkili tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören 116 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri pandemi nedeniyle internet üzerinden yapılan Google Formlar aracılığıyla Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygı Ölçeği ve Çalgı Performansı Öz Yeterlik İnancı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; bireysel çalgı performans sınavı kaygısı ile çalgı performansı öz yeterlik inancı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki 3. alt problem bulunmuştur. Bireysel çalgı performans sınavı kaygılarının genel olarak orta düzeyde 1. alt problem, çalgı performansı öz yeterliklerinin yüksek düzeyde 2. alt problem olduğu tespit edilmiştir. Bireysel çalgı performans kaygısı düzeylerinin sınıf değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaştığı, lise türüne göre anlamlı fark görülmediği ve çalgı performansı öz yeterlik inancının lise türüne göre ise anlamlı bir fark görüldüğü 4 ve 5. alt problem belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğretmen adaylarının performans kaygı düzeylerini azaltmak ve öz yeterliklerini geliştirmek için düzenli olarak çalgı çalışması yapmaları, her fırsatta değişik ortamlarda çalgı çalmayı alışkanlık haline getirmeleri teknik ve müzikal yönlerden daha iyi gelişmeleri sağlanması için de bireysel çalgı ders saatlerinin artırılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examining the relation between performance anxiety and instrument self efficacy of music teacher candidates in music education departments. The releated scanning method was used in this study. The working group of the research consists of 116 students studying in music education departments. The data of this research were collected using the individual Instrument Performance Exam Anxiety Scale and the Instrument Performance self Competency Belief Scale via Google Forms made over the internet due to the pandemic. SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) program was used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the research; negative significant releation ship was found between individual instrument performance test anxiety and instrument performance self-efficacy belief. It has been determined that individual instrument performance test anxiety is generally at a moderate level and instrument performance self-efficacy is at a high level. According to the findings obtained from the research; a negative significant relationship was found between individual instrument performance test anxiety and instrument performance self-efficacy belief the 3rd sub problem. It has been determined that individual isntrument performance test anxiety is generally the 1st sub problem at medium level and instrument performance self-efficacy is the 2nd sub problem at high level. The 4th and the 5th sub problems were determined, in which individual instrument performance anxiety levels differed significantly according to the grade variable, no significant difference was observed according to the type of high school and the instrument performance self-efficacy belief significantly differed according to the high school type.