Acil servis hemşirelerinin triyaj karar verme yetkinliği, otonomi düzeyleri ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 782564
  2. Yazar: ESRA ELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, acil servis hemşirelerinin triyaj karar verme yetkinliği ve otonomi düzeylerinin belirlenmesi ve triyaj karar verme yetkinliği ile otonomi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ilişkisel-tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan üç kamu hastanesi ile ilçe hastanelerinde acil serviste çalışan ve online anket yöntemiyle ulaşılabilen 167 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ekim 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında, Hemşire Tanıtım Formu ile Triyaj Karar Verme Ölçeği ve Hemşireler için Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutum Ölçeği'ni içeren online anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in relational-descriptive and cross-sectional type in order to determine the triage decision-making competence and autonomy levels of emergency room nurses and to examine the relationship between triage decision-making competence and autonomy. The research was carried out with 167 nurses who work in three public hospitals and district hospitals in Sivas city center and can be reached by online survey method. The data of the study were obtained between October 2021 and May 2022 by using the Information Form and an online questionnaire including the Triage Decision-Making Scale and the Attitudes towards Attitude Scale Towards Professional Autonomy For Nurses analysis, descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data.